Vysoký cholesterol může i zabíjet. Co byste měli dělat, aby se vás to netýkalo

Je důležité chodit pravidelně na preventivní prohlídky k praktickému lékaři. Zvláště se to týká lidí středního věku a těch, co mají nadváhu, nebo trpí dokonce obezitou. Právě u nich se totiž mohou objevit problémy s cholesterolem, respektive s jeho vyšší hladinou v krvi. Jak cholesterol tělu škodí?

Dobrý a zlý cholesterol

Je třeba si říci, že existuje cholesterol, který tělo potřebuje, a pak ten, který působí v organismu neplechu. Cholesterol je totiž steroidní látka, která pomáhá zpracovávat tuky, podílí se také na tvorbě buněčných membrán, hormonů a vitamínu D. Takže zcela bez něho být nemůžeme. Doporučená hladina cholesterolu v krvi se pohybuje do 5,00 mmol/l (milimolů na litr). Riziková je pak hladina nad 6,5 mmol/l, která již vyžaduje zásah lékaře a naordinování léků, součástí léčby je ale také úprava jídelníčku.

Foto: Pixabay

Strava při zvýšené koncentraci cholesterolu v krvi

Základem jídelníčku u pacienta s vyšší hladinou cholesterolu v krvi je vyvážená a pestrá strava s omezením tučného masa a všeobecně živočišných tuků. Vhodnější je do stravy zařadit potraviny, které obsahují zdravé omega-3 mastné kyseliny, což jsou většinou mořské ryby. Doplňovat by je mělo ovoce, zeleniny, ořechy, rostlinné oleje a také dostatek pohybu.

Rizika vyšší hladiny cholesterolu

V souvislosti s vyšší hladinou cholesterolu v krvi hovoříme o riziku vzniku kardiovaskulárních chorob a tedy i infarktu a mozkových mrtvic. Bohužel, pokud nemáte potvrzeno krevními testy, že je hladina cholesterolu vysoká, sami na sobě to nepoznáte. Tento stav je o to nebezpečnější. Více náchylní jsou obézní lidé, kuřáci a hypertonici. Kupodivu ale jím mohou trpět také hubení lidé, kteří k tomu mají vrozené predispozice. Pozor je třeba si dávat na přejídání, a to především v období svátků, jako jsou například i Vánoce. 

Zdroj: Wikipedie.org

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.