Domácí mazlíčci a deprese

Psí deprese

Podíváte se někdy do tváře svého mazlíčka a máte pocit, že ho něco trápí? Myslíte, že i psy může trápit deprese? Někteří lidé jsou přesvědčeni, že i psi jsou schopni cítit různé emoce zhruba na stejné úrovni, jako lidé. Bohužel toto se nedá přesvědčivě prokázat, avšak jedná se o velice zajímavou otázku, nad kterou si odborníci lámou hlavu již dlouho. Pro lidi, kteří mazlíčky (ať už psy nebo kočky) nikdy neměli a nemají, je to možná směšné, nicméně milovníky zvířat skutečně zajímá, co jejich kamarád prožívá.

Deprese u zvířat

Když se pes dokáže naštvat a vrčet, cení zuby a štěká – proč by nemohl pociťovat také jiné emoce, jako je například deprese. Stejně jako toto tvrzení nelze zcela potvrdit, je nemůžeme ani vyloučit. Zvířata by tedy skutečně mohla pociťovat deprese. Lidé, kteří pozorují svá zvířata, jim určité vlastnosti přisuzují, polidšťují je. Nicméně toto bádání zajímalo také vědce.

Smutný pes

Foto: Pixabay

Projevy deprese u lidí

To, jak se deprese projevuje u zvířat, může být o něco odlišnější, než jak se projevuje u lidí. Lidé jsou skleslý, mají smutné myšlenky, nedostatek motivace jednat, nejsou schopni cítit se šťastní nebo pociťují vinu. A zatímco lidé o svých problémech dokážou do určité míry mluvit – vyjádřit slovně, jak se cítí – zvířata toto udělat nemohou. Alespoň ne v lidské řeči. I přes veškeré projevy ale ani nejbližší člověka, který je v depresi, nemusí toto vědět, dokud o tom osoba nezačne sama mluvit.

Projevy deprese u zvířat

Vzhledem k tomu, že zvířata nevládnou lidskou řečí, může nám jejich deprese leckdy unikat. Více než jeden vědec analyzoval, zda zvířata skutečně mohou být v depresi. Ze zvířat se nejvíce pozorovali potkani, kteří byli vystavení chronickému silnému stresu. Vědci u nich zaznamenali nedostatek motivace jednat, změny hmotnosti a určité kognitivní dysfunkce. Také u prasat, která byla chována ve špatných podmínkách, byly zaznamenány příznaky, jako je určitá míra apatie a nechuť k jídlu. Někteří z vědců toto připisovali právě depresi. Jejich stav byl zlepšen podáním antidepresiv.

Společné projevy depresí

Lidé i zvířata, kteří si prošli silným stresem ale mohou projevovat také podobné příznaky, které nasvědčují depresi. Jedná se například o sníženou aktivitu, zanedbávání hygieny, izolace od ostatních jedinců nebo rozdíly v hmotnosti (někteří se přejídají, jiní nejedí vůbec). Důvod, proč je pro nás tak důležité, zda i zvířata mohou podstupovat depresivní stavy, spočívá v tom, že pokud pochopíme depresi u zvířat, můžeme se posunout také v léčbě deprese u lidí.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zwierzeta-domowe/czy-zwierzeta-moga-miec-depresje-aa-gLbi-TRJA-UddP.html

Foto: Pixabay