Typické příznaky, že vaše tělo potřebuje draslík

Draslík je nezbytný elektrolyt pro správné fungování svalů. Tato minerální sůl se nachází uvnitř každé buňky v těle a reaguje na několik fyziologických procesů. Draslík poskytuje sílu pro kontrakci všech svalů v těle, včetně srdce. Nedostatek draslíku může bohužel způsobit řadu příznaků, které je třeba brát vážně.

Draslík v lidském těle

Draslík hraje v těle nesmírně důležitou roli. Pomáhá regulovat kontrakce svalů a zajišťuje pravidelný srdeční rytmus. Pomáhá také udržovat acidobazickou rovnováhu v těle a reguluje tekutiny v buňkách. Kromě toho pomáhá přenášet nervové impulsy mezi mozkem a tělem, nemluvě o jeho úloze při zajišťování správného fungování ledvin a nadledvin. Nakonec se podílí na mechanismu mnoha enzymů a na syntéze bílkovin a glykogenu.

Nedostatek draslíku

Když je hladina draslíku v krvi nižší než obvykle (méně než 3,6 mmol na litr krve), mohou se objevit určité příznaky. Nedostatek draslíku obvykle nesouvisí s nedostatečným příjmem potravy, nýbrž je důsledkem nadměrné ztráty tohoto minerálu močí nebo stolicí v důsledku problémů s ledvinami nebo onemocnění zažívacího traktu. Možnými příčinami tohoto deficitu může být: užívání diuretik, vysoká spotřeba lékořice, opakovaný průjem nebo zvracení, příliš intenzívní fyzické cvičení. A jaké příznaky můžeme na svém těle pozorovat v případě nedostatku draslíku?

Únava a slabost

Nedostatek minerálů může vést k chronické únavě. Opravdu, když v těle chybí určité elektrolyty nezbytné pro jeho správné fungování, může dojít k celkové slabosti. Kromě toho je draslík nezbytný pro zajištění svalové kontrakce. Když je tedy hladina draslíku nízká, může být pro člověka obtížné správně stahovat svaly.

Banány

Banány: Zdroj obrázku Pixabay.com

Svalové křeče

Svalové křeče jsou výsledkem nedobrovolných svalových kontrakcí. Mohou se objevit při odpočinku nebo při fyzické aktivitě. Pokud je hladina draslíku v krvi velmi nízká, může být tento nedostatek doprovázen silnými křečemi nebo v nejextrémnějších případech dokonce ochrnutím.

Problémy s trávením

Nedostatek draslíku může také způsobit zažívací potíže včetně zpomaleného průchodu střevem. Vzhledem k tomu, že elektrolyt je zodpovědný za přenos signálů mezi mozkem a svaly zažívacího systému, dochází ke snížení jejich kontrakcí, což brání normálnímu trávení potravy.

Srdeční palpitace

Palpitace srdce mohou být způsobeny stresem nebo epizodou paniky. Někdy však tato porucha může být důsledkem nedostatku draslíku. Je to proto, že když je hladina draslíku v krvi nízká, srdeční rytmus může být nepravidelný a může dojít k bušení srdce.

Bolesti svalů

Když se objeví bolest svalů, může to být známka toho, že hladina draslíku v krvi je neobvykle nízká. Je to proto, že draslík pomáhá regulovat krevní oběh ve svalových buňkách. Pokud však tento elektrolyt není schopen vykonávat své funkce, může dojít ke svalové bolesti a ztuhlosti.

Necitlivost a brnění

Lidé, kteří trpí nedostatkem draslíku v krvi, mohou pociťovat brnění a necitlivost, poruchu známou také jako parestézie. Pocit tíhy v nohou, brnění v rukou nebo nohou může být výsledkem dysfunkce nervových signálů.

Žena: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com