Tipy jak začít cvičit a žít zdravě

Zahrádka

I když všichni víme, že pravidelné cvičení je jednou z nejlepších věcí, které můžeme pro naše zdraví udělat, začlenění cvičení do každodenní rutiny někdy vyžaduje hodně odhodlání, vytrvalosti a motivace. Pokud uvažujete o tom, že začnete cvičit, ale nevíte, kde začít, tento článek je právě pro vás.

Udělejte si plán a stanovte si reálné cíle

Když se rozhodnete začít pravidelně cvičit, zkuste si vytvořit plán, který bude obsahovat dosažitelné kroky a cíle. Například pokud je vaším cílem dokončit 5kilometrový běh, můžete začít sestavením plánu, který zahrnuje kratší běhy. Po dokončení těchto krátkých běhů zvětšujte vzdálenost, dokud nezvládnete zaběhnout celých 5 kilometrů.

Věděli jste o tom, že i zdravé bydlení a příjemné klima mají pozitivní účinek na celkové zdraví? Při stavbě nebo rekonstrukci domu zvažte fasádní systémy z ekologických materiálů.

Zapište si vaše cíle

Co očekáváte od cvičení? Doufáte, že zhubnete? Chcete lépe usínat, zvládat stres nebo snížit riziko nemocí? Zapište si vaše cíle. Mít ‚očích všechny výhody cvičení vám může pomoci zůstat motivováni.

Skvělý je také cvičební deník, do kterého si budete zaznamenávat, co jste dělali během každého cvičení, jak dlouho jste cvičili, jak jste se po něm cítili a podobně. Zaznamenávání vašeho úsilí a sledování pokroku vám může pomoci při dosahování vašich cílů.

Udělejte si ze cvičení zvyk

Dalším klíčovým faktorem úspěchu při cvičení je držet se své rutiny. Vytvořit si rozvrh, nebo cvičit každý den ve stejnou dobu jsou dobré způsoby, jak si udržet rutinu a vydržet. Můžete si například naplánovat cvičení hned po práci nebo jako první věc, kterou uděláte ráno. Je důležité vybrat si čas, který vám nejvíc vyhovuje.

Zařaďte fyzickou aktivitu do vaší každodenní rutiny

Pokud je obtížné najít si čas na cvičení, nevymlouvejte se. I během dne můžete vykonávat fyzickou aktivitu:

  • Jděte po schodech místo výtahu
  • Zaparkujte dále od obchodu
  • Během přestávky v práci se projděte
  • Při práci z domu se o přestávkách protáhněte
  • Jděte vyvenčit psa
  • Při večerním sledování televize si zaběhejte na běžícím pásu nebo využijte stacionární kolo
  • Vyzkoušejte domácí cvičení pomocí různých videí na internetu a podobně

Pokud v práci sedíte několik hodin denně, snažte se dělat si během dne pravidelné přestávky. Dlouhé sezení může negativně ovlivnit vaše zdraví a zatížit páteř. I v kanceláři můžete udělat nějaké cviky pro zdravá záda, aniž byste museli vytahovat cvičební podložku.

Tip: Pokud máte nebo plánujete zahrádku, zasaďte si vlastní potraviny.

Poslouchejte vaše tělo

Pokud nejste zvyklí cvičit každý den, myslete na své limity. Nemylte si to však s leností či pohodlností. Protože zlepšit se dokážete jen tehdy, když se budete překonávat. Pokud však během cvičení pociťujete bolest nebo nepohodlí, odpočiňte si. Potit se a cvičit s bolestmi jistě není dobrý nápad, protože může způsobit vážná zranění.

Udělejte si ze cvičení zábavu

Najděte si sport a aktivity, které vás baví. Pokud vás cvičení nebaví, zkuste něco jiného. Zkuste týmový sport jako fotbal nebo volejbal, absolvujte kurz společenských tanců, vyzkoušejte bojová umění, jděte na túru nebo si zaběhejte v místním parku. Udělejte si ze sportu společenskou aktivitu a zapojte celou rodinu. Pamatujte, že cvičení nemusí být vždy jen nudné.

Tip: Inspirujte děti ke zdravému pohybu pomocí dětských lezeckých stěn, které se vejdou i do jejich dětského pokoje.

Zkontrolujte si zdraví

Před zahájením cvičení je důležité poradit se se svým lékařem a ujistit se, že sportovní aktivita, kterou chcete provádět, je pro vás vhodná. To je obzvláště důležité pro ty, kteří chtějí začít s namáhavými a intenzivními fyzickými aktivitami. Včasná kontrola může odhalit jakékoli zdravotní problémy, které by vás mohly vystavit riziku zranění během cvičení.

Náhledové foto: Unsplash

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.