Potraviny, kterými podpoříte činnost mozku a zlepšíte paměť

Činnost mozku je možné podpořit správnou stravou, zdravou životosprávou i cíleným tréninkem. Pojďte se zaměřit na svůj jídelníček a zjistěte, kde máte rezervy z pohledu konzumace správných potravin pro optimální činnost mozku.

Potraviny s esenciálními mastnými kyselinami

Zjednodušeně řešeno se jedná o potraviny, které obsahují zdraví prospěšné tuky. Konkrétně se jedná především o omega 3 mastné kyseliny, které jsou klíčové pro správnou schopnost učení a optimální fungování paměti. Bohatým zdrojem těchto látek jsou hlavně kvalitní tučné mořské ryby. Esenciální mastné kyseliny najdete také v ořeších, kdy velké množství obsahují například vlašské ořechy. Pro doplnění doporučené denní dávky je zároveň dobré pravidelně užívat vhodný doplněk stravy právě s omega 3 mastnými kyselinami.

Antioxidanty

Dalšími důležitými látkami jsou vitamíny a podobné látky souhrnně označované jako antioxidanty. Jejich úkolem je především ochrana buněk před působením nežádoucích produktů metabolismu. Kromě toho mohou antioxidanty pomoci se zlepšením funkce a komunikace jednotlivých mozkových buněk. Bohatými zdroji antioxidantů je především bobulovité ovoce, konkrétně borůvky, ostružiny, maliny, rybíz a podobně. Dále se jedná o exotické druhy, jako například goji.

Potraviny s obsahem cholinu

Mezi další látky, které jsou důležité pro správnou činnost mozku, patří také cholin. Jedná se o látku, která je součástí buněčných membrán a funguje především jako ochrana proti případné mrtvici, ale i pro podporu paměťových schopností. V jídelníčku by tedy neměly chybět potraviny s vysokým obsahem cholinu, jako jsou například vejce, brokolice, růžičková kapusta, losos nebo hovězí játra.

Foto: Pixabay

Kurkuma

Jasně žluté koření v podobě kurkumy má pozitivní vliv na mozek hned v několika oblastech. Pomáhá pro zlepšení paměti a podporuje růst nových mozkových buněk, což je velmi důležité hlavně s přibývajícím věkem. Kurkuma je navíc velmi dobrá v rámci prevence zánětů.

Zdroj: https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/11-potravin-pro-zlepseni-funkce-mozku/ a https://eshop.alfafit.cz/clanek/potraviny-pro-mozek-pro-jeho-vykon-a-regeneraci/

Náhledové foto: Pixabay