Tekuté cytologické vyšetření: nový trend v onkologické prevenci

Lékař

Pokud chodíte na pravidelné prohlídky ke svému gynekologovi, pak podstupujete cytologické vyšetření. Jedná se o stěr z děložního čípku, který umožňuje odhalit rakovinu děložního čípku již v asymptomatickém stádiu. Klasické vyšetření se provádí tak, že lékař zavede prostřednictvím zrcátka speciální kartáček do vagíny pacientky a otáčením získá vzorky buněk. Tento materiál je odeslán na sklíčku (fixovaný roztokem etanolu) k mikroskopickému hodnocení.

Co je tekuté cytologické vyšetření?

Na špičce cytologického kartáčku je umístěna nádobka s fixační tekutinou. Díky tomu jsou odebrané buňky více chráněny proti poškození. Tento materiál se později přefiltruje a čistý biologický materiál se přenese na mikroskopické sklíčko. Odebraný materiál je kvalitnější, protože všechny nečistoty (zánětlivé buňky, hlen, krev), které by mohli zkreslit obraz, jsou odstraněny. Tím dochází k minimalizaci chyby při hodnocení diagnostikem. Navíc je získáno větší množství buněk. Jeden odběr může posloužit k více vyšetřením (v případě nálezu), bez nutnosti odebrání dalšího stěru.

Ultrazvuk

Foto: Freeimages

Má tekutá cytologie i nevýhody?

Tekutá cytologie, čili liquid based cytologie, je o dost dražší. To je důvod, proč se stále ještě používá více klasická metoda cytologie.

Jak často by se mělo podstupovat cytologické vyšetření?

Ženy ve věku 25 až 59 let by měly podstupovat cytologické vyšetření ideálně jednou za rok. V nejhorším případě pak alespoň jednou za tři roky. Díky pravidelnému odběru je možné odhalit případnou rakovinu děložního čípku ještě ve stadiu, kdy je léčitelná. Toto vyšetření nabízí gynekolog v rámci preventivní péče, a to zcela zdarma. Navzdory existenci tekuté cytologie je možné tu klasickou považovat za velmi účinný způsob, jak nebezpečné onemocnění odhalit.

Zdroje info:

https://www.gynmedico.cz/zajimavosti/liquid-based-cytologie-dale-jen-lbc/

https://gemini.pl/poradnik/artykul/cytologia-plynna-na-czym-polega-i-czym-rozni-sie-od-konwencjonalnej-cytologii/

Foto: Freeimages