Svízel: Léčivá bylina, která patří mezi známé rody bylin

Svízel2

Po celém světě se v dnešní době pěstují byliny, které jsou známé z mnoha odlišných důvodů. Zahrádkáři se jim snaží vyhnout, protože jsou schopni velmi rychle zaplevelit celé oblasti. Ať tak či onak, některé z nich, jako například svízel syřišťový nebo svízel přítula, mají pozitivní vliv na fungování lidského organismu a jsou tímto způsobem navíc sbírány jako regenerační rostliny.

Co je to vůbec svízel?

Svízel odkazuje na druh rostlin z čeledi mechorostů, který zahrnuje obrovské množství jednoletých nebo vytrvalých bylin. Ty se v současné době vyskytují po celém světě, protože se dokáží přizpůsobit různým podmínkám. Většina z nich se vyvíjí v klidných a subtropických oblastech, ale několik druhů lze nalézt i v chladných horských nebo ledových oblastech.

Některé rostliny, které mají místo ve třídě brukvovitých, byly kdysi v minulosti využívány k vybarvování materiálů a zaplevelení ploch. Byly také známé pro své regenerační vlastnosti. Mají diuretický vliv na organismus, nabízejí pomoc v boji proti křečím hladkého svalstva a údajně dekontaminují krev a pokožku. Ať tak či onak, v nejmodernějším farmaceutickém průmyslu ztratily na významu a dnes se již tak pravidelně nevyužívají.

Jaké jsou účinky této bylinky?

Přestože dnešní farmacie s touto bylinou příliš nepracuje, kdysi byla ve farmaceutickém oboru mimořádně známá. Mezi jednotlivci je v podstatě známá svými diuretickými účinky a tím, že z těla odvádí vodu. Navíc podporuje lepší činnost ledvin a močového měchýře, a tím přispívá k vylučování odpadních látek a detoxikaci organismu. Nejčastěji se ze svízele připravuje čaj, který pomáhá čistit játra, ledviny, slinivku břišní a žlučové cesty.

Je vhodný pro osoby trpící lymfatickými onemocněními, a navíc se říká, že potlačuje chudokrevnost nebo píchání v boku. Snižuje nekontrolovatelné stlačení hladkého svalstva, takže působí jako spasmolytikum. Pokud jde o léčebné dopady, nesmíme samozřejmě zapomínat na jeho vnější využití. Bylina je dobrá pro přípravu obkladů nebo koupelí, například ke zmenšení otoků, zotavení vředů, vyrážek nebo špatně se zotavujících ran, kožních zánětech nebo drobných popáleninách.

Jaké je využití svízele?

Svízel
Foto: Pixabay

Přestože se v dnešní době jako léčivo nepoužívá tak často, pár jedinců na tuto bylinku stále nedá dopustit. Může být použit jako čerstvý nebo sušený a nejčastěji se používá k přípravě nálevu nebo odvaru. V každém případě je to navíc rozumné pro přípravu domácích koupelí nebo obkladů. V případě, že byste si chtěli v obchodě koupit něco s touto bylinkou, jsou nejčastěji dostupné tyto formy:

  • čaj
  • tinktura
  • kapky
  • šťáva
  • mast

Zdroje info: bylinkyprovsechny.cz, botanic.cz

Náhledové foto: Pixabay