Skrytá zdravotní rizika celodenního sezení

V dnešní době velká část lidí pracuje v sedavém zaměstnání. Se sezením přitom pokračujeme i doma, kde trávíme čas u televize a u počítače. Jenže dlouhé sezení, které není přes celý den téměř proloženo pohybem může být pro lidské tělo velmi nebezpečné. A to především z dlouhodobého hlediska, kdy se plíživě rozvíjí hned několik různých problémů.

Jen malá část dne je věnována pohybu

Máte představu, kolik času denně věnujete pohybu? Pokud ho není mnoho, rozhodně nejsou výjimkou. Sezení tak může zabrat klidně i 15 hodin za celý den. A jestliže si nepřidáte ani cílený pohyb v podobě libovolného tréninku, můžete si zadělávat na nepříjemné problémy metabolického charakteru. Často se jedná hlavně o problémy spojené s nárůstem tělesné hmotnosti. Zároveň se však může jednat o problémy, které s obezitou nemusí přímo souviset.

Řada opomíjených rizik

Dlouhodobé sezení rozhodně není tak známým a výrazným strašákem pro zdraví jako například kouření, ale i tak se objevuje celá řada problémů, které nejsou pro lidské tělo příznivé. Kvůli nedostatku pohybu dochází ke zhoršené cirkulaci krve, což se může projevovat vznikem křečových žil. Dochází k ochabování méně používaných svalů. To se projeví nejenom na méně zpevněné postavě, ale i na tom, že mohou dříve řídnout kosti. Postupně se také zvyšuje hladina cholesterolu či krevní tlak.

Foto: Pixabay

Pravidelné přestávky na pohyb jsou velmi důležité

A jak si pomoci, když prostě máte sedavé zaměstnání? Důležité jsou hlavně pravidelné přestávky na protažení. Dejte si několik jednoduchých cviků, nebo se alespoň trochu projdete. Každá taková přestávka by přitom měla být minimálně každou hodinu. K celému dni strávenému sezením ještě na závěr přidejte procházku alespoň na třicet minut nebo jiný pohybový trénink, kdy přirozeně rozproudíte krev. Uvidíte, že se takové změny pozitivně podepíšou nejenom na vašem fyzickém, ale i na psychickém zdraví.

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/sezeni-riziko-metabolicky-syndrom-civilizacni-hrozba.A190206_144502_zdravi_job a https://www.vitalia.cz/clanky/dlouhe-neprerusovane-sezeni-neni-zdrave-malo-znama-rizika/

Náhledové foto: Pixabay