Laser, který provede operaci očí za 10 sekund

Česká republika má nový laserový přístroj, který je nejrychlejší a nejpokrokovější na světě. Dokáže provést operaci očí za deset sekund, což je mnohem pohodlnější pro pacienty i lékaře. Pořizovací cena přístroje se pohybuje v řádech milionů korun a zájemci by měli čekat na pořadníku.

Tento femtosekundový laserový přístroj je v současnosti nejpokročilejší a nejrychlejší na světě. Používá se k léčbě dioptrických vad, krátkozrakosti, astigmatismu a výjimečně se laserem léčí i dalekozrakost, která se doposud tímto přístrojem zdánlivě nedá řešit.

Tento přístroj, který je ve světě ve velké poptávce a jehož koupě přijde na několik milionů korun, funguje na principu „mikro výbuchů“, takže v oku je jedna tečka vedle druhé, a proto uvnitř vyobrazí, co je třeba vyříznout z tkáně. To umožňuje specialistům pracovat pod povrchem rohovky, místo aby do ní řezali shora. Na této strategii se pracuje již několik let, ale v současné době dostalo zařízení nové parametry a je podstatně rychlejší, což pacientům i specialistům přináší větší pohodlí. Zároveň by se mohlo jednat o bezpečnější strategii operace než ty, které se dělaly doposud.

Laser dokáže provést operaci za deset sekund

Přístroj je 2 – 3krát rychlejší než minulé lasery, což znamená, že člověk by měl vydržet v klidu 10 sekund, a ne 30 sekund. Pro pacienty je to obrovský rozdíl, 10 sekund může být doba, po kterou mohou říci, že si skutečně nevšimli, že se něco děje. Přístroj umožňuje odborníkům snadnější ovládání, ale v něčem se liší od jiných laserů. Operace je následně mnohem pohodlnější jak pro pacienty, tak pro lékaře. Pacient už konečně neleží v tunelu, laser pouze přiklápí ramena. Pacienti by se neměli stresovat pocitem klaustrofobie! Současně má přístroj jemnější osvětlení, na rozdíl od světla v minulém přístroji.

oční vyšetření
Foto: Pixabay

Po laserové operaci mohou pacienti zaznamenat rychlý pokrok ve vidění bez dioptrií. Rohovka je po operaci oteklá a již den po provedení se může zdát, že vidí „jako přes vodu“. První den po operaci mohou pacienti začít běžně fungovat v několika směrech. Například mohou večer sledovat televizi. Oko se však obnovuje a každý by měl respektovat, že celková rekonvalescence bude trvat několik týdnů.

Zdroje info: metro.cz, nova.cz

Náhledové foto: pixabay.com