Denně si stoupněte na váhu. Zde jsou důvody proč

Váha

Lidé, kteří hubnou, by se měli vážit tak automaticky, jako si každý den čistí zuby. Vědět svou aktuální hmotnost může být užitečné nejenom z hlediska estetického, ale také zdravotního. Nikdy nevíte, co se vám může stát. Na základě hmotnosti se podávají určité medikamenty. Denně si proto stoupněte na váhu. Výsledky si můžete nebo nemusíte zaznamenávat. Důležité je to, abyste měli neustálou kontrolu nad svou hmotností.

Denně na váhu

Zatímco někteří odborníci radí vážit se maximálně jednou za týden, poslední výzkumy uvádějí, že to nemusí být výhodné. Optimální frekvence vážení se je podle nich pravděpodobně každý den. Vědci se domnívají, že ti, kteří se vážili denně, si to spojili s hubnutím a udržováním hmotnosti. Věděli, že si druhý den zkontrolují svou hmotnost, a tak v dietě nepodváděli. To je rozdíl od lidí, kteří se vážili pouze jednou za týden. V průběhu týdne měli tendence dietu porušovat a dodržovat ji až těsně před vážením.

Váha

Foto: Pixabay

Kontrola hmotnosti

Lidé, kteří si zvykli kontrolovat svou hmotnost, výrazně zhubli a co víc – dokázali si svou hmotnost udržet. Pravidelné vážení pomáhá lidem udržet se od záchvatového přejídání nebo jiného neuspořádaného stravování. Přesto se ale ozývají také „konvenční“ odborníci, kteří tvrdí, že s váhou, která narůstá postupně (je jen málo lidí, kteří by přibrali za den kilogram) se člověk smíří. To znamená, že z dlouhodobého hlediska vede spíše k přibývání na váze.

Různá hmotnost

Hmotnost se může lišit v závislosti na tom, v kterou denní dobu se vážíte. Závisí ale také na tom, co jste jedli, kdy jste to jedli, kolik jste toho vypili a kdy jste byli naposledy na toaletě. Váha kolísá každý den. Je důležité udržovat si stejnou váhu dlouhodobě. To, jestli se vážit každý den nebo ne, tedy bude zřejmě dost individuální.

Tipy pro každodenní vážení

Aby výsledky vážení byly co nejpřesnější a s co nejmenšími odchylkami, dodržujte následující pravidla:

  • Važte se každý den ve stejnou dobu, ideálně pouze ve spodním prádle a předtím, než navštívíte toaletu. Odborníci doporučují vážit se ráno, kdy lidé váží nejméně.
  • Zaznamenejte si naměřené hodnoty pro lepší přehled.
  • Pořiďte si váhu, která umí zaznamenávat také BMI, množství tuku, vody a svalové hmoty. To vám pomůže lépe určit, že narůstající hmotnost je hmotnost svalů, nikoli tuku (když posilujete, hmotnost svalů stoupá – svaly ale spotřebovávají energii, takže se nejedná o nežádoucí růst hmotnosti).

Zdroje info:

https://www.practo.com/healthfeed/benefits-of-daily-weighing-28352/post

https://www.healthline.com/nutrition/daily-weighing

Foto: Pixabay