Proč používat ghí? Připravte si jej doma sami, můžete tak ušetřit

Ghee

Ghí je v přepuštěné máslo, takže si je snadno můžete připravit doma. Používejte k tomu co nejkvalitnější máslo. Ghí má mnohé výhody oproti běžnému máslu. Ty základní spočívají v tom, že ghí déle vydrží. Nežlukne totiž a nemusíte se obávat ani připalování, pokud na něm budete něco smažit. Správně připravené ghí je vhodné také pro osoby, které nemohou konzumovat laktózu. A to jsou jen některé zdravotní přínosy přepuštěného másla!

Použití ghí

Spousta lidí se přepuštěného másla bojí, protože si myslí, že nebudou vědět, co s ním. Skutečností je ale to, že ghí se dá použít stejným způsobem, jako klasické máslo. Můžete na něm smažit, restovat základ do polévky či omáčky, připravit z něj jíšku. Můžete jím omastit brambory či kaše. Ghí je skvělé také pro sladké i slané pečení. Protože má hojivé účinky, můžete jej použít také přímo na kůži, jako krém. Poslouží také jako balzám na suché rty.

Pro zdravé vlasy

Pravidelná konzumace ghí může zlepšit kvalitu vašich vlasů! Pomáhá jim totiž v hydrataci, čímž zlepšuje jejich celkovou strukturu. Funguje jako hloubkový kondicionér a podporuje růst vlasů. Upotřebíte jej také v případě, že vás trápí kruhy pod očima, nebo unavená, šedá pleť. Ghí totiž hydratuje taktéž pokožku a dodá jí jas. Jedná se o jeden z nejlepších přírodních prostředků, které využíváme proti stárnutí.

Chléb s máslem

Foto: Pexels

Při hubnutí

Ghí může být prospěšné také při hubnutí. Na začátku je nutno uvést, že k němu přistupujeme jako k tuku, kterým je. Oproti běžnému máslu ale obsahuje také vitamíny a zdravé mastné tuky. Ty přispívají ke spalování břišního tuku. Omega-6 mastné kyseliny jsou prospěšné, když se snažíte vytvořit svalovou hmotu a snížit tukové zásoby. Omega-3 mastné kyseliny napomáhají spíše ke spalování tuku.

Zdravotní účinky

Ghí vám může prospět také svými protizánětlivými účinky. Navíc také zlepšuje trávení a zabraňuje zácpě. Hydratuje pokožku i vlasy. Celkově napomáhá zlepšit imunitní systém osob, které ghí užívají. Vhodné množství je jedna až dvě čajové lžičky denně. Ghí je vhodné pro těhotné i kojící ženy.

Domácí příprava ghí

Je to poměrně jednoduché. Vše, co budeme potřebovat je máslo a hrnec s těžkým dnem díky kterému se máslo nepřipálí. Máslo si dejte ve větším množství (doporučujeme aspoň 1 kg) do hrnce a pomalu zahřívejte. Celý proces provádíme při velmi mírné teplotě plotýnky asi 30 minut. Postupně sbíráme bílou pěnu, která se tvoří na povrchu. Po 30 minutách scedíme rozpuštěnou tekutinu přes jemné plátýnko do suché, čisté uzavíratelné sklenice. Jakmile vychladne, ztuhne podobně, jako klasické máslo. Jeho barva je ale žlutější. Přepuštěné máslo má též oříškovou vůni a vydrží klidně i více než rok. Jen si dejte pozor, ať z něj vždy odebíráte čistou lžící ze sklenice.

Zdroje info:

https://www.day-spa-shop.cz/ajurveda/ghi-zlaty-ajurvedsky-poklad/

https://www.practo.com/healthfeed/health-benefits-of-ghee-39105/post

Foto: Freepik