Pravidelné chrápání je třeba řešit

Polštář proti chrápání

Chrápete? Nebo váš partner, popřípadě oba? Pak se zřejmě ani jeden z vás nevyspíte. Víte, že právě chrápání je vůbec nejčastější příčinou oddělených ložnic?

Přibližně jeden z pěti dospělých lidí chrápe. Chrápou ženy, muži a příslušníci všech věkových kategorií včetně dětí. Chrápou ale i další příslušníci živočišné říše, jako jsou psi a kočky. Kdo prý jednou nocoval ve stejné místnosti s francouzským buldočkem, podruhé tak neučiní. A buldočka zavře do koupelny.

Co to je chrápání?

Pod pojmem chrápání rozumíme dýchání způsobem, při němž se část stropu ústní dutiny neboli měkké patro chvěje a vydává chrčivý zvuk. Až donedávna se mělo za to, že se nejedná o zdravotní, nýbrž společenský problém.

Proč chrápeme?

Příčiny chrápání bývají různé. Jedná se o obezitu, spaní na zádech, nadměrné pití alkoholu, nemoci z nachlazení, astma, kouření, stárnutí či nedostatek tělesného pohybu. Na vině ale mohu být i fyziologické problémy, jako jsou nosní polypy, zánět mandlí či deformovaná nosní přepážka.

Spánková apnoe

Nejvíce nebezpečnou příčinou chrápání je spánková apnoe, při níž postižený třeba 90 vteřin nedýchá. V důsledku toho se tělu nedostává dostatečné množství kyslíku a produkuje nadměrné množství adrenalinu, což je hormon stimulující organismus. To může vést k vysokému krevnímu tlaku a k většímu riziku onemocnění Anginou pectoris a dalších srdečních potíží.

Následky chrápání

Ty zřejmě zná každý, o němž partner říká, že chrápe. Pokud je během noci často buzen, je do něj neustále šťoucháno a je upozorňován, aby se otočil na bok, tak se moc nevyspí. A ten, kdo je nucen chrápání poslouchat a špunty do uší mu nepomáhají, je na tom stejně. A chronické nevyspání způsobuje další zdravotní obtíže. Výsledkem je v lepším případě oddělená ložnice a v tom horším spaní na nepohodlném gauči. Efektivní navíc nebývá ani snaha nechrápat, která spíše než k tiché noci vede k nervozitě. Člověk se zkrátka bojí usnout.

Jak se chrápání zbavit?

V první řadě byste měli zjistit příčinu svého chrápání a tu následně odstranit. Problémy s nosní přepážkou například odstraní jednoduchá operace. Pokud máte vysledováno, že chrápete po nadměrné konzumaci alkoholu, snažte se jeho příjem omezit. To samé platí o kouření. A je-li na vině nadváha či obezita, měli byste zhubnout.

Polštář proti chrápání

Foto: Vitaherbals.cz

Usínejte s klidnou myslí

V každém případě byste se měli snažit chodit spát s klidnou myslí. K tomuto stavu vám dopomůže pár jógových cviků. Lehněte si před spaním na podlahu, na koberec nebo podložku, rozhoďte ruce a nohy a celkově se uvolněte. V dalším kroku se zaměřte na své dýchání. Dýchejte zhluboka, pomalu a rytmicky. Pak se snažte, aby váš výdech byl delší než nádech. Správný výdech je vůbec nejdůležitější složkou relaxace. Takto dýchejte zhruba pět minut. Pokud toto cvičení budete provádět denně po dobu pěti minut, měli byste brzy zaznamenat zlepšení. A váš partner jakbysmet.

Polštář proti chrápání

Chrápání vás rovněž může zbavit Dream Cloud Premium polštář proti chrápání z bio paměťové pěny. Ten je navržen tak, aby poskytoval optimální odporu hlavy a krku během spánku, což pomáhá uvolnit dýchací cesty a zmírnit symptomy nejenom samotného chrápání, ale i zmíněné spánkové apnoe. Polštář, který je k sehnání na e-shopu Vitaherbals, je navíc antibakteriální, hypoalergenní a neobsahuje žádné škodlivé chemikálie. Proto jej bez obav mohou používat alergici.

Spíte na zádech?

Pokud je příčinou spaní na zádech, tak byste s tím měli přestat. Na zadní stranu pyžama si třeba můžete připevnit nějaký předmět (například gumový míček), který vás donutí otočit se na bok. Vyzkoušet rovněž můžete kapky, spreje či různé masky proti chrápání. Na trhu dnes existují i speciální budíky, které spáče probudí, jakmile začne chrápat. Spolu s ním ale bohužel i toho, kdo s ním sdílí lože.

Náhledové foto: Vitaherbals.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.