Padělané respirátory máme už i v České republice

Respirátor

Asi nejčastěji skloňovaným výrazem posledních dní se stal bezesporu respirátor. Jeho povinné nošení je už jasné a spousta lidí se snaží na nákupu této ochranné pomůcky co nejvíce ušetřit. Není se čemu divit, vždyť nejlevnější se cenově pohybují okolo 20 korun, nicméně ceny se neustále šponují směrem nahoru. Tak jako tak se už na trhu stihly objevit respirátory padělané, a tudíž nekvalitní. Jejich výroba samozřejmě slibuje poměrně solidní zbohatnutí.

Konfiskace 4 milionů respirátorů

Stalo se tak minulý týden ve Španělsku, a to konkrétně v hotelu situovaném na jednom madridském předměstí. Respirátorů bylo takto obrovské množství a došlo také ke konfiskaci tiskárny nastavené pro potisk konkrétní značky. Respirátory se měly distribuovat nejen ve Španělsku.

Nárůst množství nelegálních respirátorů je logický

Vyplývá to už z původního tvrzení o tom, že na respirátorech lze rychle zbohatnout. Kontrolní mechanismy jsou minimální, takže výrobcům jejich byznys kvete. Podvodníci navíc dokážou zlepšit způsob distribuce tohoto sortimentu. Jinak tady existuje také přímý marketing napojený na různé organizace pacientů.    

Maximálně poutavá estetika obalu

Podvodníci se snaží strhnout pozornost na vzhled obalového materiálu. Pozadu v investicích nezůstává ani marketing. Bezpečnost, funkčnost a účinnost samotných produktů se odkládají na vedlejší kolej. Pomůcky vyrobené nelegálně mohou pacientovo zdraví nenávratně poškodit.  

Výrobci legálních pomůcek hledající způsoby

Jsou to právě výrobci legálních pomůcek, kteří se snaží o nalezení efektivních způsobů, jak poznat padělek od originálu. Do pomůcek se vkládají čipy, případně se opatřují čárovými kódy. Jinak přišlo na řadu také nařízení EU 2017/745, které bude platné od 26. 5. 2021. Dohledatelná by tak měla být každá šarže. Trh by měla očistit Česká obchodní inspekce.

Respirátor

Kvalitní respirátor s označením: Zdroj obrázku Pixabay.com

Fungovat by mohla i osvěta

Důležité budou také požadavky na legální uvádění tohoto sortimentu na trh. Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví vydal třeba publikaci s názvem Průvodce základy regulace osobních ochranných prostředků a zdravotnických prostředků.

Několik doporučení závěrem

Jak tedy poznat správný respirátor? V první řadě na něm musí být informace také v češtině. Zkontrolovat je zapotřebí označení CE obsahující čtyřmístný kód. zapomenout nelze ani na uvedení evropské normy EN 149 a třídu ochrany FFP2 nebo FFP3.

Respirátor: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.