Odpolední siesta má něco do sebe. Minimálně zabrání typické únavě přicházející okolo 14. hodiny

Už se vám to stalo, že na vás v zaměstnání po obědě okolo druhé odpolední hodiny přišla únava? Oči se klížily, a kdyby vám to nebylo hloupé, nejraději byste se položili na klávesnici počítače, nechali víčka zavřená a na chvíli si pospali. Proč tomu tak je a co s tím?

Ach, ty biorytmy

Pracovní den lze celkem s chutí začít se šálkem černé kávy, která vás nabudí do plnění úkolů. Pro většinu lidí je dopoledne nejproduktivnější částí dne, kdy jsou schopni toho hodně udělat. Je to dáno přirozeností biorytmu, kterým se lidský organismus řídí. A ten prostě moc předělat nejde. Bohužel naše pracovní nasazení tomuto vůbec neodpovídá. Výkonní bychom měli být nejlépe po celý den (tedy dle mínění zaměstnavatelů), přičemž z fyziologického hledisko je to prakticky nemožné. Naše vnitřní hodiny jsou synchronizované, a to střídáním světla a tmy. Podle délky periody můžeme biorytmy dělit na

  • ultradiánní – kratší než 20 hodin
  • cirkadiánní – v rozmezí 20 až 28 hodin
  • infradiánní – delší než 28 hodin.

Siesta. Foto: Pixabay

Když na vás padne únava

Na produktivitu práce má také vliv funkce hormonů a krevního tlaku. Vyšší hladina stresového hormonu kortizolu je ráno, pak jeho hodnota už spíše klesá. Hodnota krevního tlaku kulminuje okolo poledne, a klesá odpoledne a večer. Mezi 14. a 15. hodinou odpolední tak dochází k výraznému poklesu energie. Podle Russella Fostera, předsedy cirkadiánní neurovědy na univerzitě v Oxfordu, bychom tento pokles mohli přirovnat k tomu, jako bychom chtěli dělat nějakou práci po několika panácích whisky. Když to vyzkoušíte v praxi, zjistíte, že moc práce neuděláte.

Jak z toho ven?

Problém odpolední únavy je, že v zaměstnání si šlofíka dát nelze. Existuje však tzv. minisiesta, tedy krátký spánek po dobu 5 minut. Ne každému se ale podaří ho nacvičit. Svým způsobem se jedná o meditaci, kterou osvěžíte mysl a získáte potřebnou energii k plnění pracovních úkolů. Důležité je uvědomělé dýchání, nezaobírání se žádnými myšlenkami a klidné prostředí, kde se tomuto můžete věnovat. Pomoci může i jít se na chvíli projít na čerstvý vzduch.

Zdroj info: How to Avoid the 2PM Slump — and What to Do If It Hits You (insider.com)

Spánek. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.