Nejslavnější mýty o zdraví versus realita

Chceme udělat to nejlepší pro své zdraví, a tak věříme tvrzením, která se mnohdy nezakládají na pravdě. Místo toho, abychom svému tělu prospěli, nevědomky mu můžeme naopak i uškodit. Uvádíme nejčastější mýty o zdraví a zdravém životním stylu na pravou míru.

Pít se má, když je žízeň

Pít se má průběžně během celého dne. Když se dostaví pocit žízně, je to známka dehydratace. Voda je pro život důležitá. Tvoří více než polovinu tělesné hmotnosti. Denně naše tělo ztratí přibližně 2,5 litru vody. Je nezbytné doplňovat tekutiny v průběhu celého dne. Nejlepší variantou je voda, neslazené čaje i potraviny bohaté na vodu, jako je ovoce, zelenina, ale také polévky.

Denně je potřeba vypít alespoň 3 litry vody

Další tvrzení, které se nezakládá na pravdě. Je třeba si uvědomit, že denní příjem tekutin by se měl odvíjet od naší hmotnosti, věku, zdravotním stavu, fyzické aktivitě i počasí. To jsou faktory, kterými je třeba se řídit. Za normálních okolností bychom měli na každých 15 kg své hmotnosti vypít 0,5 litru tekutin. Při fyzické aktivitě či v horku je třeba příjem tekutin navýšit. Nedostatečný příjem tekutin škodí, ale stejně tak není vhodná nadměrná konzumace. V krajním případě může i ublížit. U pitného režimu platí, že zkrátka všeho s mírou.

Voda

Foto: Pixabay

Špenát je plný železa

Jeden z největších mýtů o špenátu. Snad každý se setkal s konstatováním, že špenát obsahuje hodně železa. K rozšíření tohoto názoru přispěli vědci ve své analýze o obsahu železa ve špenátu, když posunuli desetinnou čárku o jedno místo doprava. Ve skutečnosti špenát není výjimečný ohledně obsahu železa. Daleko více ho obsahují například játra.

Citron má nejvíce vitamínu C

Názor, který má řada vrytý v paměti. Tudíž při prvních příznacích nachlazení sahá po citronu. Nejvíce vitamínu C obsahuje rakytník či černý rybíz. Bohatým zdrojem je také listová zelenina, papriky, a dokonce i brambory.

Vitamínem C se nedá předávkovat

Utkvělým názorem je, že vitamínem C se nelze předávkovat. Běžně předávkování nehrozí. Ale pozor na dlouhodobé nadbytečné užívání. To by mohlo vést ke snížení hladiny cukru v krvi a nadměrnému vstřebávání těžkých kovů. K tomu vysoké dávky vitamínu C můžou zkracovat životnost červených krvinek. U citlivých osob se dlouhodobé dávkování vitamínu může projevit průjmem a na jednorázovou vysokou dávku může jejich tělo reagovat alergickou reakcí – kopřivkou.

Tmavé pečivo je zdravější

Ano, ale ne vždy. Mnozí tak chybují v tom, že při výběru pečiva se orientují podle barvy, neboť se domnívají, že čím tmavší pečivo, tím lepší. Jenže tmavé neznamená zdravé, tj. celozrnné. Pečivo by mělo obsahovat celozrnnou či žitnou mouku. Sice je pravdou, že čím tmavší, tím lepší. Jenže to se týká pečiva, které není přibarvované a v současnosti se však většina přibarvuje, tudíž toto tvrzení vždy neplatí.

Pečivo

Foto: Pixabay

10 000 kroků ujít denně

Jedná se zcela o náhodné číslo, které v 60. letech určil japonský obchodník za účelem propagace počítání kroků. Marketingový krok měl však mnohem větší vliv, než bylo původně zamýšleno. Někteří se toho drží dodnes, přestože pro někoho může mít dokonce negativní dopad, a to především pro jedince trpící chronickým onemocněním, diabetiky, seniory. Zdravá chůzeZdravá chůze nespočívá v počtu krocích.

Počet kroků je u každého samozřejmě velmi individuální. Lepší je pravidelnost, tj. ideálně 5x týdně po dobu 30 až 45 minut aktivního pohybu. Svižná chůze je velmi zdravá a prospěšná v mnoha směrech, neboť pomůže nejen k udržení kondice, ale také posiluje cévy, působí proti osteoporóze. Je vhodná pro osoby s nadváhou i zdravotními problémy. Zejména lidem po infarktu se doporučuje pravidelná chůze.

Zdroje info: idnes.cz, novinky.cz, who.int

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.