Nebezpečný zánět dásní – ovlivní vaše zdraví!

Zuby a dásně

Zánět dásní je celkem hojně se vyskytující jev, který je u mnoha lidí rozpoznatelný. Málo lidí s ním však něco dělá v pravý čas, a proto často může dojít až do krajních stádií, které jsou velmi bolestivé a hlavně mohou ovlivnit náš celý organismus.

Co dásním nepomáhá

Jaká je odpověď na značně eufemizovanou otázku v nadpisu? Jednoznačně lze říci, že dásně ničí stres nebo například kouření. Svou roli mohou sehrát i vrozené genetické predispozice. Jednou z nejzávažnějších příčin je jistě dlouhodobý stres. Ten může napomáhat ke zvýšeně rychlému rozvoji onoho zánětu dásní, protože snižuje imunitu organismu jako takovou. Kouření je tedy druhým častým problémem, který ve velkém množství případů může vést k zánětu dásní. Dutina ústní se vysušuje a mění se kyselost prostředí. To vede k infekcím a zvyšuje se riziko vzniku zánětu nebo paradontózy.  Posledním jevem jsou geny. Někteří jedinci mohou být takto znevýhodněni a mohou být náchylní k zánětům. Ani to však nemusí být hrůza. Stačí pravidelné návštěvy u stomatologa a kroky prevence, které snižují riziko zánětu dásní nebo paradontózy.

Jak předcházet zánětům

A co tedy na záněty dásní pomáhá? Určitě musíme v první řadě vzpomenout prevenci, jako nejúčinnější nástroj pro boj se záněty. Jde o pečlivou starost o ústní dutinu. Platí zde obecná pravidla zubní hygieny. Tedy čištění zubů minimálně dvakrát denně. Toto čištění musí trvat nejméně 2 – 3 minuty a mělo by se týkat pečlivě každého zubu. Další důležitou věcí jsou mezizubní prostory. Ty by nám měli zabrat minimálně další 2 minuty. Přední zuby čistěte směrem od dásní, ať nejsou drážděny kartáčkem, který by měl býti měkčí. Poslední věcí jsou přirozeně pravidelné návštěvy u vašeho zubního lékaře. Doporučení je jednou za půl roku. Většinou odhalí zánět v raném stádiu, a proto je důležité naslouchat jejich radám a řídit se jimi.

Léčba

Když už je u nás zánět realitou, jak se k tomu postavit. Důležité je zajít k doktorovi. Ten pravděpodobně doporučí následující. Poradí vám nějaký určitý a specifický druh zubní pasty. Obecně je však pravdou, že si vybírejte ze známějších značek proti zánětu Lacalut, Parodonatx, Gum Pereoex a paradontóze. Například na našem trhu to jsou nebo třeba Meridol. Dále vám doporučí začít s čištěním mezizubních kartáčků. Dobré je si zakoupit železný nástavec s přesně vybraným kartáčkem, jehož velikost vám řekne zubař. Dobré je taky čas od času zajít v budoucnu k zubaři na čištění zubního kamene.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.