Léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové v nás rychle mizí

Kyselina acetylsalycitová

Přispívá k boji proti horečce, má protizánětlivé účinky, zmírňuje migrény, bolesti svalů nebo kloubů a v několika případech skutečně zabraňuje srdečním infarktům nebo mrtvici. Mluvíme o acetylsalicylové kyselině, nejstarším léku, který byl kdy vyroben. U dospělých se používá jako forma léčby a předvídání, ale u dětí může způsobit rozvoj Reyovy poruchy.

Acetylsalicylová kyselina

Acetylsalicylová kyselina je aromatická karboxylová kyselina, která je derivátem salicylové kyseliny. Kdysi se získávala z vrbové kůry, ale v současnosti se připravuje dvoustupňovou amalgamací z fenolu. Co se týče vzhledu, při normální teplotě se jedná o bílou krystalickou látku, která se ve vodě rozpouští jen nepatrně a vytváří slabě kyselý roztok.

V současné době je acetylsalicylová kyselina jedním z nejčastěji předepisovaných léků pro všechny účely na celém světě. Nachází se v řadě roztoků proti bolesti a horečce, které jsou dostupné bez předpisu. U pacientů tlumí záněty a využívá se jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.

Využití

Acetylsalicylová kyselina je nejstarší lék, který byl kdy vytvořen. Přestože od jeho vytvoření uplynulo již mnoho času a vědci přišli s mnoha dalšími léky, které jsou užitečné pro lidský organismu, zůstává v současnosti jedním z nejčastěji schvalovaných léků. Využívá se samostatně i v kombinaci a působí jako lék proti bolesti, antipyretikum, antiflogistikum nebo antitrombotikum.

V současné době se acetylsalicylová kyselina předepisuje například při horečnatých stavech, migrénách, svalových a kloubních bolestech nebo revmatických potížích. Má protizánětlivé účinky a při dlouhodobém užívání snižuje srážlivost krve. To znamená, že zabraňuje tvorbě sraženin v mozkových a srdečních cévách a může zajistit, aby nedošlo ke komplikacím, jako je krvácení myokardu nebo mrtvice.

  • Při poruše prokrvení dolních končetin
  • Jako prevence srdečních a cévních chorob
  • Pro prevenci proti dalším chorobám

Vedlejší účinky

V každém případě se nebezpečí vzniku vedlejších účinků zvyšuje s dávkováním. Protože acetylsalicylová kyselina zatěžuje gastrointestinální trakt, může u několika pacientů způsobit žaludeční a střevní potíže a zhoršit nebo způsobit žaludeční vředy, včetně krvácení žaludku. Krvácení je spojeno s užíváním acetylsalicylové kyseliny. Léky obsahující tuto látku mohou zmírnit srážení krve a čas od času jsou schopny způsobit silnější menstruační krvácení. Dlouhodobé užívání může způsobit další komplikace, jako je spavost, problémy se sluchem, nadměrné pocení, bolesti hlavy, zánět nebo selhání ledvin.

Kyselina acetylsalycitová 2
Foto: Pixabay

Užívání acetylsalicylové kyseliny se rozhodně nedoporučuje při krvácení, žaludečních vředech nebo u osob s bronchiálním astmatem. Ať tak či onak, opatrnost by se měla projevit i v případě, že běžně užíváte acetylsalicylové kyseliny, a čeká vás operace nebo náročnější vyšetření s možností krvácení. Měli byste se poradit se svým lékařem, aby vám pomohl určit co a jak…

Zdroje info: https://trialsjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1745-6215-14-236, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519032/

Náhledové foto: Pixabay