Léčba vysokého krevního: Důležitá je úprava životosprávy

Vysoký krevní tlak je jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob, které trápí lidstvo. Pokud není léčený, přispívá ke vzniku dalších onemocnění, jako je ateroskleróza, infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda, onemocnění periferních tepen, srdeční selhání. Je možné ho léčit i jinak než za použití léků?

Příčina vzniku vysokého krevního tlaku je většinou neznámá

Přibližně u 90 procent hypertoniků, tedy osob s vysokým krevním tlakem, neznáme vlastní příčinu. Obvykle však jeho vznik můžeme přisuzovat nadměrnému stresu, nedostatečnému odpočinku. Pak existuje ještě sekundární hypertenze, jež je důsledkem jiného patologického stavu v organismu. Za jejím vznikem může být také hypertenze v těhotenství, hypertenze u syndromu spánkové apnoe, endokrinní hypertenze, hypertenze vyvolaná léky (kofein, kokain, antidepresiva, pseudoefedrin aj.).

Vysoký krevní tlak má bohužel přímou souvislost se vznikem mozkové mrtvice, infarktu myokardu, náhlé smrti, ischemické choroby dolních končetin. Přitom pacienti s hypertenzí, kteří trpí zároveň cukrovkou, onemocněním ledvin, hypertrofií levé srdeční komory, jsou daleko více ohroženi na svém životě.

Normální a vysoké hodnoty krevního tlaku

Optimální krevní tlak je 120 mmHg (systolický) a 80 mmHg (diastolický). Jeho normální hodnoty se mohou pohybovat v rozmezí 120 až 129 mmHg (systolický) a 80-84 mmHg (diastolický). Hovoříme-li o hypertenzi, pak krevní tlak dosahuje hodnot 140 až 180 mmHg (systolický) a 90 až 110 mmHg (diastolický). Cílem léčby je snížit krevní tlak na hodnotu, pohybující se pod 140/90 mmHg.

Jak můžeme vysoký krevní tlak léčit

Základem pro léčbu hypertenze je úprava životního stylu a farmakoterapie. Pro pacienta s hypertenzí je důležité si udržovat optimální tělesnou hmotnost. Má-li nadváhu, je ideální zhubnout. V denním režimu by neměla chybět pohybová aktivita, samozřejmostí je přestat kouřit a omezit spotřebu alkoholu na minimum. Ve stravě by neměla chybět zelenina a ovoce. Naproti tomu je nutné snížit celkový příjem tuků a méně solit.

Pohyb je zdravý. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud se od svého lékaře dozvíte, že trpíte vysokým krevním tlakem, dostanete kromě výše uvedených rad také léky na jeho snížení. Zde je na místě léky začít užívat a dodržovat pokyny vašeho praktického lékaře. Jestliže se rozhodnete zároveň léčit i bylinami, měli byste si dávat pozor na možné interakce. Platí totiž, jestliže užíváte zároveň léky a byliny se stejným účinkem, jejich efekt se může sčítat až násobit.

Z bylin, které příznivě ovlivňují krevní tlak, můžeme vyzdvihnout zejména hloh nebo česnek. Na uklidnění a proti stresu je výborná meduňka, lípa, levandule, kozlík, echinacea, na ledviny příznivě působí mladé listy břízy, měsíček nebo svízel syřišťový. Játra pročistí třezalka tečkovaná či ostropestřec mariánský.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.