Kopřivka: Jak se můžete zbavit zarudlé svědivé červené kůže

Kopřivka

Kopřivka je druh kožní infekce, která se projevuje u pacientů podrážděnou šedavě zarudlou pokožkou v podobě vystouplých pupenů. Nepříznivě citlivá reakce se projevuje díky alergii, ale může mít řadu dalších nealergických příčin. Kopřivka v několika případech zmizí, ale jindy jsou nasazeny antihistaminika nebo kortikosteroidy.

Kopřivka získala svůj název podle toho, že její příznaky jsou srovnatelné s tím, když vás požahají kopřivy. Podle odhadů téměř třetina populace zažije tuto nemoc alespoň jednou za život a ženy jsou ovlivněny až dvakrát častěji než muži. S kopřivkou se tu a tam navíc prolínají i další zdravotní problémy, jako je astma, dušnost nebo bolest kloubů.

Jaké jsou příčiny kopřivky?

Kopřivka se může projevit na kůži z mnoha různých důvodů, ale nejběžnější je alergická kopřivka. Alergeny, které u pacientů způsobují vyrážku, zahrnují jídlo, kosmetické přípravky a prací prášky, léky, kovy nebo hmyz. Několik jedinců také uvažuje o tom, zda je kopřivka přenosná z jednoho na druhého. Odpověď je samozřejmě ne! Podstata kopřivky je reakce těla na určitou látku nebo podnět.

Podle čeho poznáte kopřivku?

Klasickým příznakem kopřivky je vyrážka na těle. Pacienty často trápí vyrážka na rukou či nohou, ale ovlivněna jsou i jiná místa. Dokonce se projevuje i na břiše, zádech nebo čele. Kopřivka se v podstatě projevuje výskytem pupenů, které jsou červené nebo bílé a způsobují nepříjemné svědění. Tyto nepříjemné pupínky na těle se obecně rychle zotavují a objevují se na nich nové. Následně se kolem nich formuje větší zarudlý nebo oteklý kraj, odborně nazývaný pomfus.

Může se z malého flíčku vyvinout ve velkou mapu! Přestože je vyrážka často nepříjemně obtěžující, pacienti by se měli vyhýbat jakémukoli škrábání. Tření postižené oblasti může vést k podráždění pokožky a situace se ještě zhorší. 

Pacienti v některých případech trpí střídavými symptomatickými a asymptomatickými obdobími, kdy kopřivka na chvíli mizí a poté se její příznaky a projevy vracejí, ovšem se zvýšenou intenzitou. A jaké příznaky čekat, pokud jde o puchýřnatou formu? Na kůži se začnou objevovat malé nebo větší puchýře, které jsou buď čiré, nebo naplněné nahromaděnou krví. Kopřivka u rtů, očí a intimních oblastí může způsobit velké otoky. Ve výjimečných případech se mohou objevit i jiné příznaky.

Kopřivka 2
Foto: Flickr, Meredith P., https://www.flickr.com/photos/meredith/533987286

Můžeme kopřivku vyléčit?

Ve většině případů akutní kopřivka časem zmizí. V případě, že na 100 % víte, který alergen nebo podnět způsobil reakci, nejlepším opatřením je udržet si od něj co největší odstup. Tu a tam zůstává příčina pro specialisty skutečně záhadou. Nemocný by měl omezit kontakt s jinými nebezpečnými faktory, jako je denní světlo, alkohol, stres nebo těsné oblečení.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4622315/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6526977/

Náhledové foto: Flickr, Mastocytosis Canada, https://www.flickr.com/photos/mastocanada/4022754328