Pach lidského těla: zápach z úst či pach moči mohou naznačit potíže

Zápach z úst

Lidské tělo nám může různými způsoby signalizovat, že něco není v pořádku. Bolesti, napětí nebo třeba nepříjemný pach. Pokud se objeví něco, na co nejste ve svém těle zvyklí, je zapotřebí zvýšit pozornost. Nepříjemný zápach z úst nemusí znamenat, že dotyčný má potíže s ústní hygienou. Někdy je důvodem špatný stav vnitřních orgánů. Tento nepříjemný pach z úst pak nejde překrýt žvýkačkou ani neustálým čištěním zubů.

Zápach z úst – možné příčiny

Může jít o první příznak toho, že máte problémy se zuby. Zubní kaz, záněty dásní ale také paradentóza či ústní mykóza mohou být důvodem. Dech ale může zhoršit také nadměrné užívání alkoholu a kouření, pití kávy nebo produkty, jako je česnek, cibule či plísňový sýr. Pokud je zápach úst spojený s dalšími symptomy, jako je třeba škytavka, pálení žáhy, pachuť v ústech nebo bolesti břicha, je to důvod navštívit lékaře. Může jít o taková onemocnění, jako jsou žaludeční nebo dvanáctníkové vředy či reflux.

Pohlavní nemoc

Foto: Pixabay

Zápach z úst a ledviny

Nepříjemná vůně z úst může být obvyklý také pro ty, kteří trpí onemocněním ledvin. Pokud vám ještě tento problém nebyl diagnostikován, může vám špatný dech napovědět, že máte určité problémy s těmito orgány. Obvykle je zápach z úst cítit čpavkem nebo po rybině. Stejně tak se dech projevuje při obtížích s játry. Pokud cítíte z dech něco jako aceton může naznačovat hyperglykémii.

Neobvyklý zápach moči

Pokud zaznamenáte nadměrný nebo neobvyklý zápach moči, můžete také odhalit různá onemocnění. Kyselý puch, který připomíná fermentované ovoce, může u diabetiků znamenat ketoacidózu, což je život ohrožující stav. V moči je příliš mnoho cukru. Z moči můžete cítit čpavek v případě infekce močových cest a onemocnění ledvin. Naopak závan amoniaku je typický pro potíže spojené s játry a slinivkou. Neobvykle zavánějící moč (po rybině či myšině) mohou mít lidé, kteří trpí některou vzácnou genetickou poruchou, jako je deficit enzymu FMO3 či fenylketonurie, která zahrnuje hromadění fenylalaninu v těle.

Všímejte si také pachu svého potu

Pot asi nevoní nikomu. Pokud si ale všimnete změny zápachu svého potu, může to být z důvodu zdravotních obtíží. Nejčastěji se jedná o houbovou nebo bakteriální infekci. Stařecký puch je připisován problémům se štítnou žlázou a hypofýzou. Pot po zkažených vejcích může být příznakem takových chorob, jako je záškrt, Hashimotova choroba, problémy se zažíváním nebo žaludeční vředy.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-czujesz-te-zapachy-od-siebie-organizm-daje-ci-znac-ze-cos-je,nId,6650544

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4813452/

Foto: Pixabay