Proč bychom měli provádět pravidelné krabicové dýchání?

Dýchání 2

Snažíte se uklidnit svou mysl meditacemi, když usínáte, pijete čaje, abyste se soustředili, a saháte po lécích, když vás přemůže další stres? Pokud vám to nepomůže, zkuste efektivní krabicové dýchání. Má to význam za všech těchto okolností – zahoďte léky, různé audiokazety nebo domácí směsi k nastolení klidu, zkuste to kdykoli a kdekoli.

V případě, že se chcete uklidnit, lépe se soustředit nebo vyhnat stres z těla a najít klid, soustřeďte se na svůj dech. Jednoduchou technikou je takzvané dýchání 1-2-3-4: čtvercové, krabicové či boxové dýchání, i tak lze tuto strategii klidného hlubokého dýchání pojmenovat.

Dýchání pomáhá při stresu a úzkostech

Dokáže potlačit napětí a neklid, ale také zlepšuje soustředění, výkonnost, působí zklidňujícím účinkem a s jasnou myslí. Záměrné mírné a hluboké dýchání ovlivňuje úzkostný systém a rychle vás uklidní. Metoda 1-2-3-4 se používá při napětí a neklidu, depresích a celkovém napětí. Na dech reaguje celé tělo, například tělesná teplota nebo krevní tlak.

Ke klidnému dýchání stačí pouze toto snadné dýchání

Chcete-li začít tímto dýcháním, zdokonalte se v klidném prostředí, ideálně vsedě na židli. Opřete si záda, udržujte tělo vzpřímené a nohy mějte rovně na podlaze. Ruce si položte do klína, dlaněmi vzhůru. Poté se pokusíte dýchat vleže nebo vestoje, přičemž jednu dlaň si položíte na hrudník a druhou na střed těla, abyste kontrolovali dech.

  • Začněte s mírným hlubokým nádechem nosem a v duchu si přitom počítejte do čtyř. Vnímejte, jak se vám pod rukama postupně zvedá břicho, jak se vám zvětšuje hrudník a nakonec, jak vzduch vyplní oblast pod klíčními kostmi.
  • Zadržte dech a postupně pomalu napočítejte do čtyř.
  • Postupně vydechujte spolu s otevřenými ústy a opět počítejte do čtyř. Soustřeďte se na to, jak se váš střed břicha zplošťuje, hrudník klesá a vzduch pod klíčními kostmi se vypouští ven.
  • Opět zadržte dech a v duchu postupně počítejte na čtyři. Celý postup si ještě jednou zopakujte.

Vnímejte vzduch, jak prostupuje tělem

Několikrát si zopakujte celý cyklus výdechů a nádechů, v ideálním případě po dobu dvou minut nebo dokud se neuklidníte. Představte si, jak se dech pohybuje vaší dýchací soustavou. Jakmile se začnete cítit klidní, představte si, že s každým nádechem do vašeho těla vstupuje pozitivní energie. Budete si ji moci představit jako zářící bílé světlo, které pomalu zaplňuje váš vnitřní prostor. Rozbíjí všechny vaše myšlenky, strasti a trápení. Při výdechu si představte, jak z vás všechna tato negativní energie odchází.

Snažte se vyvarovat stresu

Dýchání - stres
Foto: Pixabay

Několikrát denně si budete moci zopakovat tuto dýchací techniku, a to v jakémkoli okamžiku, kdy budete chtít zklidnit své nervy a vybít stres. Nelekejte se v případě, že se cítíte zmateně nebo vidíte mžitky před očima, zatímco hluboce dýcháte. Zůstaňte chvíli v příjemné poloze a pravidelně dýchejte, a jakmile se uklidníte, zkuste to znovu.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9873947/, https://psychcentral.com/health/box-breathing

Náhledové foto: Pixabay