Křen a hubnutí: spousta živin, vlákniny a minimum kalorií

Štíhlá

Křen si často dopřáváme s jablky jako doplněk klobásků nebo ve formě křenové omáčky s uzeným masem. Tyto pokrmy z něj dělají kalorickou bombu, a tak se není čemu divit, že není první volbou pro ty, kteří se snaží hubnout. Samotný křen ale kalorický není a skutečně má co nabídnout, pokud držíte dietu. Fádním pokrmům může dodat říz a jedinečnou vůni. Kromě toho je zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Jen je zapotřebí jej používat správně.

Křen a dietní recepty

Křen můžete přidat do nejrůznějších receptů. Teplé nebo studené, vařený či syrový, najít může různá uplatnění. Přidat jej můžete do jogurtů a získáte tak jedinečný dip. Nastrouhaný vložte do smoothie pro lepší chuť. Hodí se do těstovin i jakýchkoli placiček, kterým chcete dodat křenový říz. Osvěží saláty i zapečenou kořenovou zeleninu. Skvělý je do polévek, ať už jej přidáte ve formě knedlíčků nebo polévky jako takové.

Křen

Foto: Pixabay

Křen je zdrojem vlákniny

Vláknina je velmi důležitá pro správné trávení. Podporuje peristaltiku střev a funguje také jako jejich „kartáč“. Čistí střeva od rozkládajících se potravin, které by mohly způsobit potíže. Vláknina zpomaluje trávení potravin, takže se po delší dobu cítíte sytí a nemáte potřebu mlsat. Vzhledem k tomu, že vlákniny bohužel často nepřijímáme tolik, kolik bychom měli, je dobré přidat křen do svého jídelníčku.

Obsah bílkovin

Také bílkoviny jsou velmi důležité při hubnutí. I když nepatří mezi nejbohatší zdroje bílkovin, na zeleninu jich á opravdu spoustu. Pokud chcete zhubnout, zaměřte se na denní příjem bílkovin mezi 1,6 a 2,2 gramy bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Bílkoviny mohou pomoci zasytit na delší dobu. Trávením bílkovin tělo spotřebuje více kalorií, než při trávení sacharidů. Navíc je pro tělo obtížné uložit si jej „na pak“, tedy do tukových zásob.

Metabolismus člověka

Křen obsahuje přírodní chemikálie, které napomáhají hubnutí tak, že zrychlují metabolismus člověka. Kromě toho obsahuje z tuků pouze omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které jsou pro metabolismus velice důležité. Chcete-li tedy mít metabolismus naprosto v pořádku, je konzumace křenu vhodnou možností.

Zdroje info:

https://dennishorseradish.com/health-benefits-horseradish/

https://www.thehealthsite.com/fitness/diet/horseradish-weightloss-cancer-prevention-and-other-surprising-health-benefits-that-you-should-know-w1217-542044/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23021155/

Foto: Pixabay