Konzumace hmyzu: levný zdroj proteinu pro každého

Hmyz

Konzumace hmyzu čili entomofágie není rozhodně žádnou novinkou. V rozvojových zemích se hmyz považuje za zdroj levného proteinu. A tento jejich příklad začínáme následovat i ve vyspělých zemích. I když stále ještě existuje spousta lidí, kteří by hmyz nepozřeli, množství těch, které berou hmyz na milost neustále roste. O hmyzu se hovoří jako o jídlu budoucnosti. Možná si myslíte, že hmyz nejíte, ale odborníci uvádí, že za rok sníme až 1 kg hmyzu (ve spánku)!

Konzumace hmyzu

Hmyz si můžete zakoupit v různých podobách. Někdy je obalený v čokoládě, jako ozdoba různých dezertů nebo třeba obalená ve směsi koření. Nicméně ne každý sní hmyz celý. Pro ty se prodávají hmyzí mouky, tedy hmyzí tělíčka rozemletá najemno. V takové formě můžete hmyz přidat do jakéhokoli jídla, aniž byste hmyz ve skutečnosti viděli. Taková konzumace je pro mnohé lidi mnohem přípustnější.

Konzumace hmyzu

Foto: Pixabay

Jedlé druhy hmyzu

Mezi jedlé druhy hmyzu patří brouci, housenky, mravenci, včely a vosy, kobylky a cvrčci, ploštice, termiti a další (vážky, mouchy apod.). Pokud si chcete zakoupit jedlý hmyz v ČR, pak se bude jednat o hmyz, který prošel bezpečnostními podmínkami Evropské unie. U nás můžete zakoupit dospělého jedince i larvu cvrčka domácího, larvu potemníka stájového, dospělého jedince a larvu saranče stěhovavé a larvy moučných červů.

Chov jedlého hmyzu

V současné době už můžete narazit i na farmy jedlého hmyzu. V nich probíhá inkubace vajíček, která trvá u cvrčků asi jeden týden. Poté se z vajíček líhnou mladí jedinci. Tento proces trvá dva až tři týdny. Po vylíhnutí se cvrčci přenáší to plastových boxů, kde mají potravu a vodu. Po asi 32 dnech jsou připraveni ke zpracování. Asi 24 hodin před zpracováním cvrčci nedostávají žádnou potravu, aby měli prázdný trávicí trakt. Zpracování začíná přenosem cvrčků do chladu, takže u nich nastává proces hibernace (zastavuje se jejich metabolismus). Poté se cvrčci myjí a suší. Po sušení se zamrazí, namelou a přefiltrují.

Cvrček vs. kuřecí maso

Hmyz je bohatým zdrojem některých živin, které se v ostatních druzích masa vyskytují jen poskrovnu. Hmyz obsahuje například železo, zinek, hořčík, fosfor a selen. Obsah vitamínu D závisí na tom, jak moc byl hmyz vystaven UVB záření. Obsah bílkovin se může lišit v závislosti na druhu hmyzu, ale platí, že protein z hmyzu je dobře stravitelný. Ve 100 g cvrčka domácího najdeme 59 až 72 g bílkovin a 10 až 23 g tuků. 100 g kuřecích prsou obsahuje 20 g bílkovin a asi 7 g tuků.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6728817/

https://aktin.cz/jedly-hmyz-jako-zdroj-proteinu

Foto: Pixabay