Kegelovy cviky pomáhají ženám s pánevním dnem

Kegelovy cviky

Kegelovy cviky slouží k posílení svalů pánevního dna, které podpírají močový měchýř, konečník, u žen dělohu a u mužů prostatu. Kegelovy cviky nejenže pomáhají udržet tyto svaly ve skvělé kondici, ale navíc mohou pomoci předejít inkontinenci a nekontrolovanému úniku plynů nebo stolice. Jsou vhodné zejména pro ženy v těhotenství a po porodu nebo pro muže, kteří prodělali léčbu prostaty.

Kegelovy cviky

Název Kegelovy cviky pochází od gynekologa Arnolda Kegela. Jedná se o základní cvičení spočívající v krátkém zatínání a roztahování svalů pánevního dna, které mohou pacienti zdokonalovat a posilovat tak své svaly. Pánev je oblast mezi boky, kde se nacházejí reprodukční a vylučovací orgány. Pánevní dno je tvořeno svaly a tkáněmi, které drží vaše orgány na místě. Slabé a povolené pánevní dno může vést k problémům, jako je neschopnost ovládat střeva nebo močový měchýř.

Jakmile si osvojíte správnou techniku těchto cvičení, budete je moci provádět prakticky kdykoli a kdekoli. Třeba ve vaší posteli nebo ve sprše v bezpečí vašeho domova, ale také tehdy, když stojíte ve frontě v obchodě s potravinami. Ať už tomu věříte nebo ne, jsou tato cvičení mimořádně úspěšná, a jejich výhodou je časová flexibilita.

Kdo by měl tyto cviky provádět?

Kegelovy cviky na posílení pánevního dna jsou určeny ženám a mužům, kteří trpí oslabeným svalstvem v této oblasti. Svaly pánevního dna podporují dělohu, močový měchýř a střeva. Pokud jsou svaly slabé, může dojít k poškození pánevních orgánů. To může způsobit nejen vážné potíže, ale navíc může vést k inkontinenci neboli úniku moči.

Pánevní dno může oslabit řada složek. Pro ženy je typické především těhotenství a porod, ale také přibývání na váze a dospívání. Tyto dva poslední důvody mohou způsobit povolení svalů pánevního dna u mužů. V několika případech mohou jedinci s uvolněnými svaly také trpět únikem stolice, zejména muži, kteří prodělali operaci prostaty. Tento druh cvičení je vhodný i pro ženy, které prodělaly hysterektomii.

Jak vám Kegelovy cviky pomohou po porodu?

Kegelovy cviky budete moci začít cvičit ihned po porodu, pokud jste měla porod bez komplikací a váš lékař je vám nezakáže. S miminkem během prvních dnů pravděpodobně nebudete mít na nic moc čas. Ale naštěstí budete moci zdokonalit Kegelovy cviky, zatímco budete dělat jiné činnosti. Snažte se cvičit pravidelně, například při kojení vašeho kojence.

Kegelovy cviky 2
Foto: Pixabay

Povzbudíte tak krevní oběh, urychlíte regeneraci a zvýšíte svalový tonus. Nestresujte se v případě, že se vám do nich na začátku nechce. Po porodu bude perineum znecitlivělé, ale během několika dalších týdnů se citlivost postupně vrátí. Jak je uvedeno výše, Kegelovy cviky vám usnadní vyhnout se inkontinenci a budete se moci dříve vrátit k bezproblémovému a příjemnému pohlavnímu styku…

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555898/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1324914/

Náhledové foto: Pixabay