Inositol – méně známý vitamín B se zajímavými účinky

Většinou se o vitamínech B hovoří jak o celé skupině. My se však dnes podíváme na jeden konkrétní – inositol. Říká se mu také vitamín mládí a má velmi pozitivní vliv třeba na stavbu buněčných membrán.

Ale to není vše. Inositol se podílí také na správných funkcích mozku, uplatní se jako antioxidant na odstraňování volných radikálů (zejména těch hydroxylových) a také na regulaci mastných kyselin a cholesterolu, kterému mimo jiné brání v ukládání v játrech.

Kde inositol najdeme?

Spektrum dostupných potravin je poměrně široké. Můžeme jmenovat například sóju, celozrnné potraviny, ovoce a zeleninu, maso, mléko nebo třeba rýži.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A pokud se podíváte po doplňcích stravy, najdete ho nejspíš jako součást lecitinu, případně i jako látku zvanou inositol monofosfát. Pravidelné užívání inositolu zlepšuje trávení, pomáhá při regulaci hladiny cholesterolu, bojuje proti cukrovce a uplatnění najde i při nespavosti a depresích.

Dopřejte si inositol prostřednictvím rýže

Je to jednoduché – stačí se zaměřit na jeden opomíjený produkt, kterým je rýžová voda. Tekutina, která zůstane v hrnci po uvaření rýže, totiž obsahuje inositolu požehnaně. Vůbec nic tak nezkazíte, když ji vypijete. Ale připravit ji lze i tím, že rýži na 15 minut namočíte do vody, a poté scedíte. Přidejte si ji do smoothie nebo svého oblíbeného drinku. Fantazii se meze nekladou.

Inositol se uplatní i při péči o vlasy

Rýžová voda je také skvělá jako oplach pro jakýkoli typ vlasů. Stačí nechat 2-3 minuty působit. Mezitím bude mít inositol i další potřebné látky dost času se na vlasech uchytit, takže se tu udrží i poté, co rýžovou vodu opláchnete. Tuto kúru je vhodné používat po každém druhém mytí. Vyživí konečky a pomůže se zacelením poškozených částí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

,

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.