mlek1

Éčka v potravinách: Víme, jak se změnila legislativa

Éčka mají v poslední době skoro až démonickou pověst. Úzkostlivě se jim vyhýbáme, a přitom tak úplně nerozlišuje mezi čísly. Výrobci to vědí, a proto se písmenu „E“ na obalu vyhýbají, jak jen to jde.

Ještě donedávna byly však výrazy jako „bez éček“, „bez E“ apod. relativně prázdnými pojmy. Výrobci se totiž mohli odvolávat na celou řadu důvodů, která jim umožnila éčka uvnitř svých produktů mít, aniž by se o tom spotřebitele dozvěděl. Orientovat se bylo možné jen podle složení. Letos v dubnu se však celá situace změnila a to výrazně ve prospěch spotřebitelů. Jak tedy nově označování potravin bez éček vypadá?

Když dnes koupíte produkt bez éček, můžete se spolehnout, že…

Za „éčko“ je dnes považováno takřka cokoliv, co do produktu původně nepatří. I taková šťáva z řepy v jahodovém jogurtu je tedy „éčko“. Pokud však sázíte na čistě přírodní produkty a obdobné variace, pak určitě chcete výrobky, které si žádnými obdobnými obezličkami pomáhat nemusí.

Zdravé potraviny

 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A co tedy znamená označení „bez éček“?

Produkt, v němž žádná éčka nevznikla ani díky použité technologii výroby. Přirozená tvorba konzervantů? Zapomeňte. Dnes už to nejde.

Výrobky, do nichž se éčka nedostala ani jako vedlejší produkt, obvykle tedy z některé použité suroviny.

Produkty, v nichž éčka neplní ani tzv. vedlejší nebo pomocné funkce. Výrobce už se tedy nemůže odvolávat na to, že hlavní funkce „éčka“ je např. vylepšení chuti. Jednou tam zkrátka je, tak o tom musíte jako spotřebitelé vědět.

Výrobky, v nichž jsou obsaženy výtažky, jež se jinak ke konzumaci nepoužívají (tedy alespoň ne v dané kategorii produktů). Jde třeba o oblíbený špenátový extrakt. Plní funkci konzervantu a zeleninové smoothie by se bez něj klidně obešlo? Patří do kategorie éček.

Nebuďte tedy překvapeni, pokud vaše oblíbené přírodní produkty právě teď mění kabát. Myslete na to, že ne všechna éčka jsou škodlivá. Na druhou stranu, pokud na označení „bez éček“ teď v regálech narazíte, budete mít jistotu, že kupujete opravdu velmi kvalitní výrobek. Což bylo právě cílem uvedené změny.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *