David Herold: Přírodní síla adaptogenů je obrovská

David Herold

Zima je z hlediska únavy a různých onemocnění poměrně frekventovaným obdobím. Ostatně stačí se podívat kolem sebe a člověk zjistí, že především respirační onemocnění doslova řádí. Jasně, spousta onemocnění se řeší klasicky konvenčně prostřednictvím léků. Využít lze ovšem i adaptogeny. Že netušíte, oč se vlastně jedná a v čem se od klasických léků liší? Nevadí. V následujících řádcích se na toto téma a některá další zeptám odborníka na bylinné doplňky stravy Davida Herolda ze společnosti Herbs Energy.

Přiznám se úvodem, že jsem o adaptogenech nevěděl vůbec nic. Přečetl jsem si nejzákladnější informace a zjistil, že fungují oproti klasickým lékům úplně jinak. Donutí tělo k aktivní obraně. Pochopil jsem to správně?

Přesně tak. Zatímco léky většinou nahradí nějakou funkci v těle, adaptogeny vyprovokují organismus, aby se bránil a léčil sám. Když si tedy vezmeme nějaký lék, jsme většinou odkázáni ho brát pořád dokola a organismus nemá důvod se léčit, protože jsme to vyřešili za něj. Když ale pravidelně a po delší čas konzumujeme adaptogeny, náš organismus začne sám napravovat to, co v těle nefunguje optimálně a my jsme dlouhodobě zdravější a bez závislosti na něčem externím.

Jaké konkrétně adaptogeny máte vy osobně nejraději?

Nejradši mám ashwagandhu, na kterou je v západním světě uděláno i nejvíce studií. Bylo prokázáno, že účinně snižuje kortizol, a tím nám pomáhá být méně ve stresu a zlepšovat náladu. Dále jsou super adaptogeny například cordyceps nebo chaga a asi nejznámější adaptogen reishi.

Adaptogeny by se měly užívat jako prevence. Souhlasíte?

Určitě. Asi proto nejsou u nás adaptogeny zatím tak známé. Nefungují totiž okamžitě. My jsme zvyklí vzít si pilulku, a tím mít problém vyřešený. Takto příroda ale nefunguje. Je potřeba o sebe dlouhodobě dbát, ať už zdravou stravou nebo pohybem a zdraví můžeme zásadně podpořit také právě adaptogeny. Pokud nás třeba každý podzim pravidelně trápí deprese a zhoršená nálada, je potřeba začít užívat ashwagandhu už měsíce předem, a ne v tu chvíli, kdy nám je špatně.

Ašwaganda

Ašwaganda: Foto se svolením Davida Herolda

Ideální doba účinnosti adaptogenů je po 3 měsících. Bylinky prostě nelze užívat krátkodobě, jinak je jejich síla minimální. Je to tak?

Každý člověk je jiný a stejně tak každý organismus reaguje jinak na různé bylinky. Nedá se tedy říct, že všichni by měli užívat stejné bylinky stejně dlouho a ve stejném množství. Je potřeba vnímat svoje tělo a uvědomovat si, které bylinky mi prospívají a po kterých se cítím skvěle. Každopádně ať už Tradiční čínská medicína nebo Ayurvéda – odkud adaptogeny původně pochází – doporučují brát adaptogen vždy 3 měsíce a pak si dát pár týdnů pauzu a nebo ho vyměnit za jiný adaptogen. Tříměsíční užívání doporučují i moderní studie.

Kombinace léků a adaptogenů. Může být?

Pokud budete brát adaptogeny v doporučeném množství, neměl by být problém brát je současně s léky. Doporučil bych se ale raději obrátit na lékaře, aby to potvrdil. Jak jsem zmínil, každý organismus je jiný, a pokud by někdo měl závažné zdravotní problémy, adaptogeny by mu nemusely udělat dobře.

Mají adaptogeny nějaké vedlejší účinky?

Adaptogeny by měly vedlejší účinky pouze v tom případě, že bychom je užívali v o dost vyšším množství, než je doporučeno. V takovém případě by na náš organismus mohly začít působit toxicky a způsobit takzvanou „adaptogenní horečku“. Pokud tedy užíváte jeden adaptogen ve vyšším množství (obzvláště pokud to je extrakt), tak bych už současně další silný adaptogen nepřidával a začal ho užívat až po tom prvním.

Díval jsem se na kávu s adaptogeny. Je podle vás spojení kávy a bylinek ideální?

Káva je velmi oblíbený nápoj, který jsme se naučili pít každý den. Pro spoustu lidí je tak daleko jednodušší udělat si oblíbenou kávu, kde jsou obsaženy extrakty adaptogenů a tím dělat dobrou věc pro svoje zdraví. Tyto každodenní rituály jsou pro naše fyzické i psychické zdraví velmi potřebné. Výhoda naší kávy je, že obsahuje 6 extraktů adaptogenů, a tak do těla dostanete spoustu zdraví prospěšných látek.

David HeroldDavid Herold: Foto se svolením Davida Herolda

 Adaptogeny nejsou žádnou novinkou. Proč je lidé nevyužívají tolik jako léky? Nebo ano?

Příroda obsahuje ve své nejčistší formě neuvěřitelné bohatství a my jsme na to začali zapomínat. Když půjdete do lékárny, najdete zde spoustu chemických látek a prášků. Doktor vám většinou neporadí použít nějakou bylinku, ale rovnou vám dá zase nějaký chemický lék, který sice akutně vyřeší problém, ale dlouhodobě nás často dost oslabuje. Věříme doktorům, a tak vždy uděláme, co nám řeknou. Možná je ale na čase znovu začít vnímat svoje tělo a svoje zdraví a uvědomovat si, co nám skutečně pomáhá a co spíše škodí.

Jako příklad bych uvedl antibiotika. Antibiotika jsou úžasné léky, které vymýtily spoustu nemocí a zachraňují životy. Je ale opravdu potřeba jíst antibiotika při každé rýmě nebo nepatrném bolení v krku? Pokud dostaneme nějakou lehkou nemoc, organismus nám říká, že něco je špatně a brání se proti bakteriím nebo virům. Naší první reakcí by tedy měly být myšlenky na to, jak podpořit imunitu a pomoci organismu s nemocí bojovat. A to nejen akutně v tu chvíli, ale celoročně – s čím nám právě skvěle pomáhají adaptogeny.

V jaké formě adaptogeny volit?

Dříve se z adaptogenů dělaly různé nálevy nebo čaje. Většina adaptogenů je totiž ve své původní podobě špatně stravitelná. V dnešní moderní době naštěstí umíme dělat z bylinek extrakty, což znamená, že do těla můžeme dostat velmi efektivně ty nejúčinnější látky se skvělou vstřebatelností. Další super způsob užívání jsou tinktury.

Pomohou i proti stresu?

Adaptogeny jsou známé hlavně tím, že snižují stres. Stres je totiž reakce na naše okolí a pokud je dlouhodobě vysoký, způsobuje nám to spoustu nemocí a oslabuje nás to. Adaptogeny napravují procesy v těle, snižují kortizol a pomáhají nám tak se stresem bojovat. Po užívání adaptogenů tak budete mít více energie, lepší náladu a bude se vám i lépe spát. To vše totiž se stresem souvisí.

A co hubnutí? Zpočátku roku bude mít spousta lidí předsevzetí. Mohou vsadit na adaptogeny?

Je prokázáno, že fungování organismu není ovlivněno jen tím, co jíme a jak často se hýbeme, ale také naší psychikou – tím, jak se cítíme. Pokud tedy sníte jídlo, když se cítíte dobře, nespěcháte a neděláte u toho spoustu dalších věcí, organismus potravinu zpracuje daleko lépe, než když do sebe něco „hodíme“ při cestě na autobus. Pokud se tedy bavíme o hubnutí, psychická pohoda je naprosto zásadní. A k tomu nám adaptogeny slouží.

Díky moc za rozhovor

Zdroj info: Autentický rozhovor s Davidem Heroldem

David Herold: Náhledové foto se svolením Davida Herolda

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.