Čaj: Lahodný nápoj, o kterém toho lidé moc nevědí

Pití čaje

O čaji toho bylo už hodně sepsáno a přišlo se na mnohé účinky. Vznikly i různé mýty, které účinky čaje pohaněly nebo zbytečně zveličily. Podívejte se dál a zjistěte, zda je na některých z nich něco pravdy. Je rooibos vůbec čaj? A je zelený výhodnější než tmavý?

Na pevné zdraví jen zelený čaj!

Určitě jste už slyšeli o užitečných účincích zeleného čaje. Popravdě řečeno, často se právě o tomto čaji mluví v superlativech velmi často. Pravdou však je, že stejně oblíbený černý čaj je plný látek zabraňujících vzniku rakovině a obsahuje i další užitečné látky. Ale neprohloupíte ani v případě, že si pro běžné pití vyberete bílý čaj. Ten můžete znát pro jeho účinnost při snižování rizika vzniku parodontózy a zubního kamene.

Čaj, který není čajem

V případě, že v obchodě mezi čaji uvidíte Rooibos věřte, že se o čaj nejedná! Rooibos se připravuje z keře kapského čajovníku a pochází z Jihoafrické republiky. Jeho nespornou výhodou je, že neobsahuje žádný kofein, takže je užitečný pro děti i těhotné ženy. Rooibos je navíc neuvěřitelný způsob, jak dobít tělo železem, na který je nápoj bohatý. Stejně jako černý bez se i rooibos může pochlubit dlouhým seznamem potíží, proti kterým dokáže bojovat.

Nápoj jako velká kofeinová nálož

Jistě jste slyšeli, že černý čaj obsahuje nejvíce kofeinu. I to je mýtus. Většina čajů obsahuje až 5 % kofeinu – přesná hladina však závisí na mnoha různých aspektech. Například na nadmořské výšce, ve které se nachází, nebo na době namáčení. V případě, že hledáte čaj s co nejmenším obsahem kofeinu, vyberte si takový, který byl zbaven kofeinu. Pokud ale nesnesete ani trochu kofeinu, pokaždé můžete sáhnout po čaji nečaji – Rooibos.

Pití čaje 2
Foto: Pixabay

Čaj lze lehce zbavit kofeinu

Řada jedinců si myslí, že vylouhováním čajového sáčku, a jeho následným vylitím a opětovným namočením získají čaj se zanedbatelným množstvím kofeinu. To však není pravda. V případě, že by to bylo tak jednoduché, bezkofeinová úprava by pravděpodobně nezahrnovala jiné, složitější techniky. Místo kvalitního čaje tak získáte kalnou vodu, která ztratila chuť a kvalitu, která čaj utváří. Ovšem, pokud netrpíte problémy se srdcem nebo tlakem, pár šálků čaje vás nezabije.

Že bychom díky němu zhubli?

Kdo by nebyl spokojen, kdyby mu například pití zeleného čaje stačilo k tomu, aby shodil přebytečná kila? Jenže, tak to prostě nefunguje. Na tomto tvrzení je málo pravdy. Zelený čaj skutečně urychluje trávicí systém, což mu umožňuje spálit více kalorií, které přijímáte. Ale bez cvičení a správného hubnutí nic nezmůžete. Existuje spousta čajů, které lze konzumovat pro posilnění imunity, lepší spánek či myšlení, ale jde hlavně o doplňkovou léčbu, než o skutečné léky! Nicméně, nikdy nevíte…

Zdroje info: irecepty.cz, dilmah.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4055352/

Náhledové foto: Pixabay