Bolest hlavy? Zbystřete, možná máte astigmatismus

Vyšetření očí 1

Běžná onemocnění, která vás určitou dobu moc neomezují, ani mnohdy neřešíme. Jenže pak se vyvinou v něco mnohem horšího. Proto neváhejte a na nic nečekejte. Astigmatismus neboli onemocnění, při kterém nemůžete zaostřit a trápí vás velké bolesti hlavy, lze v počátečním stádiu dobře zvládnout.

Diagnostika onemocnění

K diagnóze se přijde při běžných – pravidelných preventivních prohlídkách, a to jak u dětí, tak i u dospělých. Může se dokonce schovávat i za jinou oční vadu, která se projevuje jako krátkozrakost nebo dalekozrakost. Pacienti ke svému lékaři chodí až tehdy, když jim překáží v běžném životě rozmazané vidění. Ale onemocnění se projevuje i jinak.

Mezi takové základní aspekty patří velmi častá bolest hlavy, únava očí při práci u počítače nebo při běžném čtení knížky. Navíc, pokud mhouříte oči při pohledu do dálky, jde o jasný signál. Jakmile si všimnete některého příznaku, okamžitě běžte k lékaři.

Jaká je léčba?

Vadné zakřivení rohovky se dá optimalizovat za pomocí cylindrických dioptrických brýlí a kontaktních čoček. Ty dokáží lomit světlo v každé ose jinak, takže pomáhají kompenzovat asymetrický tvar rohovky. Ale, když už se nacházíme v moderní době, máme k dispozici laserové zákroky a čočky. Tento proces je zatím primárně prováděn u mladších osob, aby měli šanci na kvalitnější život.

Foto: Pixabay

Operativní zákrok

Jak již možná víte z televize, z rádia nebo z internetu, dnes a denně se provádí operace očí, které jsou bez bolestné a prakticky neinvazivní. Jsou rychlé a díky robotům i přesné. Mnohé operace odstranili refrakční vady, mezi které se právě řadí i astigmatismus. Při operaci se odstraňuje čočka, která je záhy nahrazena umělou čočkou.

Astigmatismus je označen za vrozenou vadu, která je bohužel dědičná. Pokud jej u svého dítěte nebudete řešit, může dojít až k tupozrakosti a od sedmi let je nevyléčitelný. A věřte, že dítě v životě nebude mít jen špatné známky, ale zhorší se mu i vyhlídky na svět.

Zdroje info: vimcojim.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK582142/

Náhledové foto: Pixabay