Zvýšení imunity v několika krocích

Imunita

Podzim a zima jsou obdobími, kdy je naše imunita prověřována nejvíce. Chřipková období, která se v tuto dobu vyskytují, se vás ale letos týkat nemusí. Zapracujte na svém imunitním systému tak, že se vám chřipky (popřípadě jiné nemoci) budou vyhýbat. Co se snadno řekne, se ale hůře dělá. A proto jsme připravili tohoto snadného průvodce, který vám poradí, jak s tímto nelehkým úkolem začít.

Imunita je ovlivněna mnohými prvky

To, co ovlivňuje imunitu, je velká spousta faktorů. Síla vaší imunity je založena na vašem životním stylu. Takže to, nakolik se vaše tělo vyrovnává s vyhýbáním se infekcí, je ovlivněno vašimi každodenními stravovacími návyky. Ale také tím, jak trávíte svůj volný čas. Imunitu si nemůžete vybudovat za jeden den, protože je ovlivněna tím, jaký je váš dlouhodobý životní styl. Už nyní ale můžete začít s jejím posilováním.

Snižování stresu

Náš poněkud rychlý životní styl vede k tomu, že jsme dlouhodobě vystaveni stresu. Stres je způsoben hormony, které se vyskytují také v krvi člověka. A je-li tento stav dlouhodobý, naše tělo je příliš slabé na to, aby mohlo odolávat mikroorganismům. A to i přesto, že se stravujete zdravě a máte dostatek pohybu. Jediným lékem proti stresu je dostatek relaxace a odpočinku.

Pravidelné cvičení

Všichni víme, že pravidelné cvičení je pro naše zdraví velice důležité. Málokdo si ale uvědomuje, že na pravidelném cvičení je závislý taktéž náš imunitní systém. Cvičení mírné intenzity je pro tento účel nejlepší. A o jaké cvičení se jedná? Jsou to pravidelné procházky, jízda na kole nebo domácí protahování svalů. Díky cvičení nejenže vylepšíte svůj imunitní systém a spálíte kalorie, jako bonus dojde ve vašem těle k vyplavení endorfinů – hormonů štěstí. A ty jsou v současné době velice důležité.

Chřipka

Chřipka: Zdroj obrázku Pixabay.com

Dostatečné množství spánku

Aby vaše tělo bylo dostatečně silné k boji s mikroby, je důležité, aby proběhly procesy, které probíhají pouze ve spánku. Mnohé studie už prokázaly to, že spánek v délce 7 až 9 hodin denně je pro lidské tělo důležitý. Nejen pro posílení imunity, ale také pro hubnutí, dobrou náladu atd. Navíc lidé, kteří spí méně, než 6 hodin denně jsou až čtyřikrát náchylnější k virovým infekcím než lidé, kteří spí déle.

Vitamín D

Ačkoli s imunitou spojujeme zejména vitamín C, ani vitamín D bychom neměli zanedbávat. Na jaře a v létě se o jeho příjem příliš starat nemusíme, protože jeho syntéza je způsobena slunečním zářením. Avšak na podzim a v zimě se dny zkracují, což vede k tomu, že naše tělo „nevyrábí“ dostatek tohoto vitamínu. Odborníci doporučují, abychom od září až do konce března užívali vitamín D ve formě doplňků stravy.

Vyvážená strava

Pro posílení imunity je obzvláště důležitý zinek. Jeho nedostatek výrazně zhoršuje odpověď těla na různé viry a bakterie. Zinek je obsažen v takových potravinách, jako jsou luštěniny, ryby, maso, mléčné výrobky, celozrnné výrobky, mandle, sezamová a dýňová semínka, vejce či hořká čokoláda. Velice důležitý je ale také vitamín C, který najdeme v citrusových plodech, kiwi, malinách, petrželce a dalších produktech. Vaše strava by neměla být příliš nízkokalorická a měla by obsahovat dostatečné množství bílkovin. Imunitními superpotravinami jsou česnek, med a chilli papričky – každý z těchto produktů pomáhá předcházet růstu mikrobů a je dobré je přidávat do stravy v době vyššího rizika kontaminace.

Imunita: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com