Fascinující fakta o našich smyslech: Někdy nás bez skrupulí klamou

Naše smysly jsou tím, co každý den řídí naše životy. Bohužel se nám stále nedaří jejich tajemství odhalit zcela beze zbytku, to však neznamená, že se nemůžeme nechat fascinovat některým fakty. Výběr těch NEJ NEJ pro vás dnes máme.

Zajímá vás, co se dozvíte o svém čichu, zraku nebo třeba hmatu? Začtěte se, některé věci jsou opravdu velmi překvapivé!

Zrak jako hlavní smysl

Možná to nevíte, ale většina ostatních savců používá jako svůj dominantní smysl čich. Ovšem u dospělého člověka je to zrak. Právě tenhle smysl je v běžném životě zodpovědný hned za 80 % informací, vstřebávaných mozkem. Tím se lišíme od většiny svých příbuzných z řad živočišné říše. Ovšem přibližuje nás to k jiné velké skupině živočichů… k dravým ptákům.

Mimochodem, ostrost našeho zraku je přímo závislá na tom, jakou potravu jsme přijímali jako děti. Miminka plně kojená nejméně do šestého měsíce mají v dospělosti mnohem lepší vyhlídky na život bez brýlí. Koneckonců, příjem mateřského mléka se u novorozenců používá i jak prevence retinopatie, která by mohla vést až k úplnému oslepnutí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vůně je nejlepším vodítkem pro dlouhodobou paměť

Chcete si něco opravdu dobře zapamatovat? Spojte to se svou oblíbenou vůní, protože je prokázáno, že vonné podněty zůstávají v naší paměti nejdéle. Bez potíží si tak mnohdy dokážeme vybavit i emoce z nejranějšího dětství. Stačí si jen přičichnout třeba k dětskému pudru, který tehdy naši rodiče používali. Ze stejného důvodu se tolik těšíme třeba na domácí štrúdl. Máme ho spojený s pocity klidu a pohody

Ochutnáváme i svýma očima

Japonci tohle pravidlo znají už dávno. Ne nadarmo proto své pokrmy aranžují do složitých uměleckých děl. Vzájemná penetrace a interakce smyslů může být velmi prospěšná. Držíte dietu a odpíráte si sladké? Vybavte kuchyň oranžovým nádobím. I obyčejný pomerančový džus bude z oranžové sklenice chutnat sladčeji, stejně jako káva, čokoláda apod.

Obtížně rozlišuje pachy? Pak jste… psychopat

Je to samozřejmě trochu větší zkratka, ovšem mnoho psychicky nevyrovnaných osobností mělo společný jeden rys – jen obtížně rozlišovaly vůně. V zásadě jde o poškození té části mozku, která je zodpovědná i za naše společenské jednání a respektování pravidel.

Všechny smysly se vyvíjejí už v děloze – a to ve druhém měsíci těhotenství.

Už opravdu maličké embryo je schopno vnímat řadu podnětů okolo sebe. Pro ilustraci:

  • v 7. týdnu od početí se začíná rozvíjet zrak
  • v 7. týdnu je na řadě chuť a sluch
  • v 9. týdnu těhotenství pak přichází ke slovu čích a velmi brzy také hmat

Těhotné ženy mají mnohem lepší čich

Je to tak a slouží to jako ochrana plodu před vnějšími faktory. Rozvinutý čich zabrání konzumaci zkažené, jedovaté nebo jinak nebezpečné potravy. Mnohdy lze tyto změny u žen pozorovat ještě dříve, než se vůbec objeví na těhotenském testu dvě čárky. Tak chytře to příroda zařídila.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.