Zubní váček – co ho způsobuje, jak se pozná a jak ho zaléčit, aby se nevracel

Zubní váček – co ho způsobuje, jak se pozná a jak ho zaléčit: Pokud chodíte na pravidelné prohlídky ke svému zubnímu lékaři, může se stát, že vám objeví zubní váček. I přes pravidelné čištění zubů a dentální hygienu může dojít k zánětu v zubu, který se projeví právě zubním váčkem. Ten je nebezpečný především proto, že se jedná o infekci, která může ovlivňovat celý organismus.

Zubní váček – co to je?

Na hrotu kořene zubu se vytvoří zubní váček naplněný hnisem. Ten tlačí na zubní nerv a způsobuje bolest, která vás přivede do ordinace zubaře. Jedná se o akutní stav, který ale není úplně vhodný ošetřit „pouze“ antibiotiky. Druhou možností jak objevit zubní váček je při běžné prohlídce na rentgenu.

Infekce, která způsobuje zubní váček, vychází ze zubních kanálků odumřelého zubu. Jedná se o zánět vyvolaný bakteriemi. Existuje několik možných řešení. Seznamte se s nim a vyberte si to, které vám osobně bude vyhovovat nejvíce.

Antibiotika nebo vytrhnout

Antibiotika řeší akutní problém, pokud samotné vyčištění kanálků nepomůže. Samotná antibiotika problém nevyřeší, protože neproniknou do zubních kanálků. O nasazení antibiotik rozhodne zubní lékař.

Vytrhnout postižený zub je, takříkajíc, sázka na jistotu. Jde o úplné odstranění infekce. Tento krok se využívá jako poslední možnost, pokud léčba není účinná nebo před některými operacemi, kdy jde o čas, který jinak léčba vyžaduje.

Foto: Pixabay

Vyčištění zubních kanálků

Pokud jste si objevili zubní váček nebo už bolestí trpíte, případně vám ho lékař objevil při prohlídce nečekejte s ošetřením na jindy. V případě akutní bolesti to ani chtít nebudete.

Postižený zub je nutné otevřít a kanálky odborně vyčistit. Tento úkon patří výhradně do rukou zubního lékaře. Počet ani umístění zubních kanálků není stejné a je na místě vyčistit všechny zubní kanálky. Je nutné je zbavit všech bakterií a poté zub odborně zaplnit a uzavřít.

Zachování vašeho zubu je na místě, protože bude i nadále v ústech sloužit jako přirozený implantát.

Endodoncie – záchovná stomatologie

Toto složitě a cizokrajně znějící slovo je z řečtiny a doslovně znamená uvnitř zubu. Endo znamená uvnitř a odous nebo odontos je zub. Endodoncie je částí záchovné stomatologie, která má za účel zachovávat původní chrup co nejdéle.

Nejlepším implantátem je váš vlastní, i když odumřelý, zub.

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zubn%C3%AD_v%C3%A1%C4%8Dek, https://www.vitalia.cz/clanky/zastarala-lecba-zubniho-vacku-je-k-nicemu/, https://www.dudlu.cz/pro-zdravi/jak-lecit-zubni-vacek/

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.