Zánět zvukovodu: Jaké komplikace vám mohou hrozit?

Ucho

Zánět zevního zvukovodu je obvykle způsoben bakteriemi. Ty se v uchu množí zejména po koupání, kdy v uchu zůstane voda. Infekce se nejčastěji projevuje bolestí, ale mohou se přidat i další nepříjemnosti, jako je zarudnutí, otok nebo zhoršený sluch. Jaká je nejlepší prevence a léčba zánětu středního ucha?

Zánět zvukovodu?

Zánět středního ucha, kterému se navíc běžně říká otitis externa nebo zánět zevního ucha, je velmi nepříjemná a poměrně častá ušní infekce. Zvukovod je součástí vnějšího ucha a vede zvuk z boltce směrem k bubínku. Zánět zvukovodu je nejčastěji způsoben mikroskopickými organismy, které se do něj zpravidla dostanou při koupání v bazénech nebo jezerech. Proto se infekce v některých případech nazývá nemoc plavců.

Zánět zvukovodu může postihnout děti, mládež i dospělé. Ať tak či onak, oslabuje zejména ty, kteří chodí pravidelně plavat. Neléčený zánět zvukovodu může ovlivnit sluch, proto je základem zahájit léčbu včas. Obvykle postačí běžné kapání určitých kapek do uší.

Jaké jsou příznaky?

Zánět vnějšího zvukovodu se v zásadě projevuje bolestí, která může být doprovázena pocitem zalehlého nebo ucpaného ucha a která zpravidla bez léčby vede k horším projevům. V některých případech si pacienti také stěžují na zhoršený sluch. V případě, že se tyto projevy neléčí, může dojít ke skutečnějším komplikacím, jako je výtok hnisu a krve z ucha.

  •       bolest ucha na dotek
  •       otok
  •       zarudnutí
  •       brnění
  •       otok ucha
  •       ucpané ucho
  •       nadměrné uvolňování tekutin
  •       výtok hnisu a občas krev
  •       potlačení nebo zhoršení sluchu
  •       zvýšená teplota
  •       zduření lymfatických uzlin v okolí ucha nebo v zadní části krku

Jak léčit zánět zvukovodu

Nejběžnějším způsobem léčby bakteriální infekce, která způsobuje zánět zvukovodu, jsou antimikrobiální ušní kapky schválené vaším lékařem. Antimykotické (protiplísňové) kapky jsou řešením k léčbě plísňového zánětu. Měli byste je kapat několikrát denně po dobu sedmi až deseti dnů. Tyto kapky lze také smíchat s kortikosteroidy ke snížení otoku ve zvukovodu.

V případě extrémního otoku a teploty seženete i antimikrobiální látky v tabletách. V případě vážného zánětu se používají volně prodejné léky na zmírnění bolesti obsahující paracetamol nebo ibuprofen, aby je zmírnily, nebo váš lékař může podpořit léčbu silnějšími prášky.

Jak se vyhnout opakovanému zánětu zvukovodu?

Existuje několik základních opatření, která budete moci přijmout, abyste zabránili návratu zánětu a jeho přeměně v chronický zánět zvukovodu. Především byste si neměli čistit uši vatovými tyčinkami, protože mohou odírat vaši pokožku a vtlačit maz hlouběji do ucha.

Vatová tyčinka
Foto: Pixabay

Ušní kanálky jsou samočisticí, takže maz sám vytéká. Takže v případě, že se objeví na okraji ucha, očistěte jej hadříkem. Také se snažte nevtlačovat do uší čisticí prostředek nebo jiné chemikálie. V případě, že se budete pravidelně koupat, používejte špunty nebo ušní kapky obsahující kyselinu octovou, abyste zabránili kontaminaci. Peroxidové kapky se navíc ze stejného důvodu používají proti zánětu zvukovodu.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470332/, https://academic.oup.com/fampra/article/38/4/448/6121943

Náhledové foto: Pixabay