Víte, že vás příroda vyléčí sama? Jen v ní musíte chvíli být

Příroda

Není třeba jít líbat stromy, čerpat z nich životní energii nebo provádět různé „zaručené“ rituály, abyste dosáhli svého. Investování času do pobytu v přírodě vám může pomoci s nejrůznějšími nemocemi. Jedinci, kteří se potulují v přírodě, se celkově cítí lépe a jsou šťastnější.

Pro lepší zdraví, pár hodin v přírodě?

Zjistili jsme, že jedinci, kteří pobývají alespoň 2 hodiny týdně v přírodě, se cítí mnohem lépe. Ve srovnání s jedinci, kteří sedí v kanceláři, se jejich fyzická a duševní pohoda dostala do rovnováhy a jsou odolnější vůči nemocem. Podle všeho není třeba v přírodě trávit spoustu času. Stačí, když si uděláte i 10minutovou procházku bez rušivých elementů – tablet, sluchátka, hudba, atd…

V každém případě platí, že čím delší je doba, tím je to lepší. Po hodině se i jedinci s výjimečně stresujícím zaměstnáním začnou chovat uvolněněji. Kam se na to hrabou antidepresiva! Takže v případě, že musíte pracovat v kanceláři nebo domácnosti, byl by hřích alespoň na patnáct minut nezajít obdivovat krásy přírody. Neopomíjejte však, že jde jen o vaše chvíle, takže sebou opravdu neberte elektroniku a podobné věci – maximálně si vezměte telefon pro případ nouze (ale s vypnutým vyzváněním!)

Dbejte na fyzickou i psychickou stránku těla

Pobyt v přírodě může snížit hladinu napětí v těle. Pohyb vás udrží v běhu a probudí vaše buňky, receptory v mozku reagují na jiné a klidné prostředí a způsobují, že její sledování je velmi příjemné. Ale vezměte si, že taková procházka po ulicích vede k tvorbě kortizolu. Zvýšený kortizol oslabuje imunitní systém, zvyšuje hmotnost a krevní tlak a má tendenci způsobovat srdeční onemocnění.

Také negativně ovlivňuje duševní zdraví, narušuje vývoj mozku u dětí, způsobuje problémy s pocity, depresivní poruchy a způsobuje poruchy pozornosti. Další nespornou výhodou pobytu venku je pozitivní příliv vitaminu D. Ten se obvykle získává především ze slunce a je nezbytný pro udržení pevných a silných kostí. Kromě toho přispívá ke správnému fungování imunitního systému.

Příroda 2
Foto: Pixabay

Voda pomáhá tělu

Léčba šinrin-joku, která se vykládá jako koupání v lese, je v Japonsku mimořádně oblíbená. Pomáhá snižovat krevní tlak, pomáhá od stresu a zlepšuje funkci imunitního systému. Kromě toho, je potřeba při procházce tzv. vypnout. Naučte se vše vnímat – zpěv ptáčků, chuť lesních plodů, měkkost půdy, tvar kůry, šustění listů. Zaposlouchejte se do přírody a dýchejte celým tělem. Snažte se s přírodou splynout…

Zdroje info: pozitivní-zprávy.cz, denik.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8125471/

Náhledové foto: Pixabay