Víte, jak bezpečně můžete identifikovat Addisonovu nemoc?

Addisonova nemoc

Ochablé svaly, nízký krevní tlak, nechutenství, bolesti břicha, ztráta hmotnosti, mrzutost a běžná slabost či deprese. To jsou jen některé z hlavních příznaků Addisonovy nemoci, která vzniká v důsledku selhání orgánů nadledvinek, které nejsou schopny dodávat dostatečné množství kortizolu a aldosteronu. Léčba této nemoci spočívá v regulaci ztracených hormonů, přičemž je třeba zabránit rozvoji akutních a životně nebezpečných stavů.

Co je to tedy Addisonova nemoc?

Addisonova nemoc označuje skutečnou endokrinní poruchu, při níž orgány nadledvinek nedokážou dodávat dostatečné množství hormonů, které v podstatě zahrnují kortizol nebo aldosteron. Odborníci rozlišují mezi základní nedostatečností nadledvin, kdy je problém zjištěn přímo v orgánu, a sekundární nedostatečností, která je způsobena poruchou hypofýzy.

Jak fungují orgány nadledvinek?

Orgány nadledvinek jsou klasifikovány jako párové endokrinní orgány. Nacházejí se v horní části ledvin v jejich tukovém pouzdře, a na povrchu je plášť ze silného kolagenního vaziva. Samotné orgány nadledvin se skládají z kůry a dřeně, částí, které se od sebe liší strukturou, původem a funkcí. Zhruba 70 % objemu orgánů nadledvin tvoří kůra, kde se vytvářejí steroidní hormony. Dvě základní skupiny kortikosteroidů, které se zde vytvářejí, jsou glukokortikoidy a mineralokortikoidy.

Tvorba jednotlivých hormonů je řízena z mozku, zejména z hypotalamu a hypofýzy, zatímco tvorba aldosteronu je řízena z přilehlých ledvin. Glukokortikoidy se využívají k řízení systému trávení sacharidů a bílkovin, mají rozhodující vliv na odolnost organismu a umožňují člověku přežít nepříjemné okolnosti.

Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku nemoci?

Pacienti, kteří trpí Addisonovou chorobou, často přemýšlejí, co může za zlepšení jejich problémů. Hlavní příčinou vzniku je selhání nadledvin. Ať tak či onak, na vině může být i nízká hladina hormonu ACTH, označovaná navíc jako centrální forma Addisonovy infekce. Mezi příčiny primárního selhání nadledvin navíc patří:

  • tuberkulóza nadledvin
  • trombóza nadledvinových žil
  • poškození orgánů nadledvin způsobené infekcí
  • likvidace orgánů nadledvin nádorovými metastázami
  • poškození ledvin v důsledku sarkoidózy nebo hemochromatózy
  • amyloidóza
  • AIDS
  • adrenoleukodystrofie
  • adrenomyeloneuropatie
  • vrozená hypoplazie nadledvin
  • porucha rezistence na ACTH

Jaké příznaky můžete pozorovat?

Při dlouhodobé nedostatečnosti hormonů kůry nadledvin se pacienti zpravidla setkávají s běžnou únavou, ochablými svaly, nechutenstvím, ztrátou hmotnosti, pravidelnými žaludečními potížemi, nízkým tlakem a trvalou žízní. Pacienti mají neodolatelnou chuť po slaných pokrmech. Nižší koncentrace aldosteronu v lidském těle způsobuje vyšší ztráty sodíku a současně i tím výrazné usazování draslíku. To tedy vede k hyponatremii. Rovněž dochází k selhávání srdce…

Addisonova nemoc 2
Foto: Pixabay

Jaká je léčba Addisonovy choroby?

Na začátku by mělo být známo, že neléčená Addisonova nemoc může vést k smrti. Každopádně léčba této nemoci zůstala v posledních několika desetiletích v podstatě nezměněna. Jejím smyslem je dodat tělu potřebné hormony. Je nezbytné rozpoznat, zda se nemocný člověk potýká s chronickou variantou, nebo zda se vytvořila akutní nemoc, kterou je třeba řešit okamžitě, protože může jít o život ohrožující stav.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441994/, https://www.thelondonclinic.co.uk/media-hub/news/new-clinical-trial-exploring-treatment-addisons-disease

Náhledové foto: Pixabay