V Portugalsku skoro nejsou antivaxeři: Tečku za očkováním tady nikdo nedělal

Portugalská vlajka

Nejproočkovanější zemí Evropy je bezesporu Portugalsko. Počítat je třeba s tím, že devět z deseti lidí v sobě má vakcínu proti covidu-19. Jedná se o zemi, kde se již delší dobu o nějakých větších restrikcích nemluví a lidé tady žijí relativně normálním životem. Proč tomu tak je? Odpovědí bychom našli hned několik. Velmi zajímavá jsou vyjádření Vojtěcha Ruta, studenta žijícího poslední tři měsíce v univerzitním městečku Vila Real nedaleko Porta.

Důvěra v instituce jako základ

Lidé úřadům v Portugalsku prostě věří. Ne, že by na politiky nikdo nenadával, nicméně vakcinace jako taková není politizována tak, jako je tomu u nás. Hodně důležitou roli tady hrála i armáda mající mnohem lepší pověst než ta naše. U nás jen málokdo věřil premiérovi Babišovi, když se šel sám jako první očkovat a pak vakcinaci všemožně propagoval za neskutečné peníze.

Antivaxer se hledá složitě

Vojtěch Rut řekl pro Lidovky.cz, že se s jedním setkal. Hovořil o ivermektinu a lepil básničky s tematikou očkování na dveře kláštera. Jinak ale lidé s očkováním souhlasí a argumentům, jež používají Češi, by se divili. Proočkovanost populace činí celkem 88 %. A protesty? Prakticky žádné.

Vakcína covidFoto: Pixabay

Nařízení nejsou extra striktní

Certifikát o očkování se v Portugalsku nijak často nevyžaduje a lidé občas nosí roušky. Respirátory ne. V prosinci se nošení roušek zpřísnilo. I tak ale v podstatě nějaké přísné vynucování neexistuje. Nikdo za covidem nedělá tečku, a to je úmrtnost desetinásobně nižší než v ČR.

Listopadový lockdown

Ten se vyhlásil na týden. Všichni s ním souhlasili a věděli, že bude skutečně trvat jen týden. Šlo o jakousi prevenci. Termín uzavření bude 2 až 9.ledna 2022. Co se týká důvodů k očkování. U nás to spousta lidí dělá proto, aby jim úřady daly pokoj. V Portugalsku pro ochranu ostatních. Docela rozdíl.

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.