Tato chemická látka může v těhotenství napáchat škody. Z ničeho nic se mění hormony

Těhotenství a chemie

Na jaké chemické látky si dát pozor uprostřed těhotenství? Nečekané změny hladin hormonů mohou být nebezpečné. Podívejme se, co říká jedna studie. V podstatě každý z nás má v těle určitou hladinu těchto chemických látek, se kterými přichází do styku v každodenním životě.

V každém případě mohou ftaláty zasahovat do činnosti těhotenského hormonu potřebného k podpoře těhotenství, shodují se vědci. Tyto umělé chemické látky se běžně používají v plastech a běžných věcech individuální péče.

Zákon o omezení ftalátů

Zákon z roku 2008 omezil používání několika ftalátů v mnoha předmětech pro domácnosti, zejména pro děti. K enviromentální expozici může dojít požitím, nádechem a přes kůži, což je důvod, proč má většina z nás v těle obrovské množství ftalátů, které i zabíjí.

Vliv hormonů u porodu

Placenta běžně produkuje hormon uvolňující kortikotropin — CRH. Tento hormon je navíc vytvářen mozkem uprostřed stresové situace. Hladiny CRH v placentě jsou v těhotenství až 10 000krát vyšší, ke konci těhotenství se zvyšují a během celého a náročného porodu řídí a podporuje důležité kontrakce při porodu.

Těhotenství
Foto: Pixabay

Pokud je však hladina CRH příliš vysoká nebo rychle stoupá, může způsobit problémy s vývojem a jeho neurokognitivním vývojem, předčasný porod, vysokou krevní hmotnost, těhotenskou cukrovku a skutečně dokáže vyvolat i poporodní deprese. Od roku 2008 omezuje zákon o zvýšení bezpečnosti spotřebních výrobků, který má za následek, že došlo k omezení užívání několika ftalátů v mnoha výrobcích pro domácnosti, zejména pro výrobky pro děti.

CRH a ftaláty

Ftaláty přímo zasahují do hormonu uvolňujícího kortikotropin. V souladu s touto studií zvyšuje expozice ftalátů před porodem pravděpodobnost vzniku problémů v důsledku změn klíčových hormonů, zejména testosteronu, estrogenu a hormonů štítné žlázy. Tyto chemické látky nejvíce zasahují těhotné ženy s preeklampsií — infekcí děložních cév u těhotných žen — a diabetes mellitus — těhotenskou cukrovkou. Dávejte pozor na to, co kupujete a při jakýchkoliv problémech běžte k odborníkovi.

Zdroje info: mojezdravi.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay