Červená řepa je ideální pro sportovce. Zde je vysvětlení

Červená řepa

Nedávné výzkumy ukázaly, že červená řepa skutečně může být přínosná pro sportovce. Poskytuje totiž konkurenční výhodu těm, kdo ji užívají. A nejenom červená řepa. Také hroznové víno, višně nebo extrakt z borové kůry zpřístupňují oxid dusnatý v těle a zvyšují výkonnost při vytrvalostním cvičení. Zatímco červenou řepu známe zejména jako zavařeninu, užívat si ji můžeme v celé řadě dalších jídel. Sama o sobě má zemitou a téměř neutrální chuť, takže bude skvěle doplňovat pokrmy výraznějších chutí (jako je například kozí sýr).

Oxid dusnatý a jeho účinky

Oxid dusnatý funguje v našem těle jako přenašeč. Díky jeho práci dochází ke snížení krevního tlaku a uvolnění cév. Oxid dusnatý cévy chrání tím, že snižuje účinnost buněk přispívajících k rozvoji zánětů v těle. Při fyzické námaze je krev v těle kyselejší, což se stává zejména při anaerobním výkonu. Dusičnany obsažené v červené řepě se přeměňují v našem těle na dusitany a ty následně na oxid dusnatý. Díky tomu dochází k rozšíření krevních cév a tím je do těla dodáváno více kyslíku a živin.

Červená řepa

Foto: Pixabay

Pozor na dusičnany

Výsledky této studie vedly k tomu, že sportovci začaly užívat anorganické dusičnany pro zlepšení svého výkonu. Příliš vysoké množství těchto látek ale může způsobit rakovinu. Proto je třeba zaměřit se na příjem přirozeně se vyskytujících produktů, jako je právě červená řepa, než na ty umělé. Doporučené množství pro sportovce je 500 ml šťávy z červené řepy nebo 200 g celé, pečené nebo vařené červené řepy. Sportovec by toto množství měl konzumovat pár dní před výkonem. Čím blíže k plánované akci, tím větší dávku by měl užít.

Červená řepa je levná

Červená řepa si svou oblibu mezi sportovci získala také díky své ceně. Pokud jste si někdy kupovali nějaké produkty určené pro sportovce, víte, že jejich cena je někdy závratná. Cena červené řepy ne. Také její příprava je jednoduchá. Omytou červenou řepu vložte i ve slupce do vody a vařte 20 minut.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/k/zywnosc/page/3/

https://www.unisa.edu.au/media-centre/Releases/2022/beetroot-boosts-sporting-performance-in-athletes/

Foto: Pixabay