Spokojený život? Plánujte si vše tak, ať se máte na co těšit

Spokojený život

Správná definice neexistuje, ale odborníci se shodují na jednom: když víte, co potřebujete, cítíte se skvěle. Je to kruté, že klíčem ke spokojenějšímu životu je mít pořád co dělat. Radost znamená pro každého něco odlišného. Někdo ji vidí v rodinném životě s dětmi, jiný v kariérním vítězství a tučném bankovním kontu, další v cestování a životě plném zábavy bez stresu a povinností.

Cesta ke spokojenosti je však pro všechny víceméně stejná. Přejete si umět uspořádat život, dopřát si klid a mít věci, kvůli kterým stojí za to každé ráno vstávat. V podstatě řečeno, veselí jsou ti, kteří se neustále na něco těší.

Naučte se efektivně plánovat a nezahltit se

V některých případech není nic špatného na tom, že se věci nechají být, ale nesmíte to přehánět. Bez plánů, myšlenek a snů hrozí, že se váš život promění v jakési vakuum, kterým proplouváte, aniž byste měli možnost cokoliv ovlivnit. Což může být, nebo možná je, skličující a stresující. Je dobré myslet dopředu. Zařiďte si profesní život, ale rozvíjejte i osobní část života. Je hezké mít krátkodobé uspořádání – například na osm týdnů, ale lepší je mít naplánováno půl roku až rok dopředu.

Plány jsou v podstatě mapy vaší životní cesty. Jakmile chcete realizovat nějaký cíl, ať už krátkodobý, nebo dlouhodobý, existuje určitá cesta, která k němu vede. V případě, že si ji rozdělíte a budete pracovat na jednotlivých krocích, můžete lépe sledovat svůj postup, a to vás bude lépe stimulovat.

Proč byste se měli naučit plánovat?

To se v zásadě týká krátkodobých a střednědobých cílů. Jsou to drobnosti, na které se budete moci těšit. Jedná se o domluvené výlety, setkání se známými, zakoupené lístky do divadla a tak dále. Nebo věci, které vás někam dostanou: představení v práci, díky kterému se šéfovi ukážete, co ve vás je, absolvovaný kurz angličtiny, díky kterému získáte certifikát, který vám zajistí lepší pracovní nabídky, a tak dále.

Foto: Pixabay

Budete vědět kam směřujete! Zde se jedná spíše o dlouhodobější plány, které vašemu životu dodávají směr. Je dobré znát sám sebe, vědět, co vás naplňuje optimismem, a pak se o to snažit. Prostě byste měli mít vizi, protože od toho se odvíjí to, že víte, kterým nabídkám říct ano a které odmítnout.

Nenechte se zastrašit a odradit

Ale co v případě, že plány nevyjdou tak, jak potřebujeme? Nejde o mnohem horší stav, než když plány nemáte vůbec? Svým způsobem ano, ale i to je součástí života a optimistický a přizpůsobivý jedinec se s nezdary dokáže vyrovnat. Zklamání může být součástí vítězství a určité pády k němu v podstatě patří. Chcete jim předejít? Pro začátek byste měli vědět, zda jsou vaše cíle reálné. Je rozdíl v plánování typu celé další léto strávím na Tahiti nebo další léto pojedu s rodinou k moři. Plány musí být takové, abyste je mohli opravdu splnit.

Zapamatujte si, že při plánování byste měli udržovat jakousi lehkost. Někdy je nutné nechat věci prostě plavat. Život může karty přeskládat a je zásadní nehnat se bezhlavě za svým cílem, protože pak neoceníte cestu, která k němu vede. Není žádná ostuda přizpůsobit plány trochu aktuálním příležitostem.

Zdroje info: idnes.cz, psychologie.cz

Náhledové foto: Pixabay