Na co se dá použít včelí pyl? Má spoustu zdravotních přínosů

Včelí pyl

Na včelí pyl se dá narazit v obchodech se zdravými potravinami. Jedná se o látku, která má téměř univerzální použití. Můžete ji využít ve svých kosmetických produktech, ale také ke konzumaci. Výhodou včelího pylu je to, že obsahuj většinu živin, které potřebujeme. zastoupen je například vitamín C a B1, B6 a biotin.

Co to je včelí pyl?

Včelí pyl je prášková látka, kterou včely sbírají z rostlin květů. Odnáší si ji na svých nohách i tělech do úlu, kde slouží jako zdroj potravy. A živí se jím včelí mláďata i trubci. Včelí pyl obsahuje asi 35 % čisté bílkoviny a dále sacharidy, lipidy, mastné kyseliny, vitamíny, minerály, enzymy a antioxidanty. Vzhledem k tomu, že včely mohou sbírat pyl z různých druhů rostlin, může se včelí pil lišit tvarem, barvou ale také nutričním profilem.

Včela

Foto: Pixabay

Co je obsaženo ve včelím pylu?

Včelí pyl obsahuje spoustu aktivních látek. Tak zaprvé je zdrojem makroživin (tuky, bílkoviny, sacharidy). Dále pak obsahuje stopové prvky, vitamín, enzymy a aminokyseliny. Kromě toho zde můžete najít také antioxidanty, které se zaměřují na volné radikály v těle. Ty mohou být škodlivé a způsobit celou řadu chronických onemocnění v těle. Antioxidanty radikály neutralizují a odvádí je z těla ven.

Jaké jsou přínosy včelího pylu?

Kromě již uvedeného lze doplnit, že včelí pyl má také protizánětlivé vlastnosti. Dokáže pomáhat s různými záněty v těle a také může pomoci zmírnit následky sezónních alergií. Kromě toho mast vyrobená z včelího pylu se používá na popáleniny a pro podporu hojení ran. Avšak pozor! Lidé, kteří jsou alergičtí na pyl neměli včelí pyl konzumovat. Pokud si nejste jisti, poraďte se se svým lékařem.

Jak jíst včelí pyl?

Pokud se včelím pylem začínáte, je dobré použít malé množství a toto postupně zvyšovat. Díky tomu si můžete být jistější, že případnou alergickou reakci odhalíte včas a vaše tělo ji snese. Vezměte si jednu granulku včelího pylu a nechte ji rozpustit pod jazykem. Pokud během několika minut nezaznamenáte žádné reakce, můžete zvýšit denní dávku a o několik granulí denně po dobu asi měsíce. Po měsíci už můžete množství pylu navyšovat sebevědoměji.

Do jakých pokrmů se včelí pyl hodí?

Včelí pyl má neutrální (spíše sladkou a květinovou) chuť, takže je možné jej přidávat do slaných i sladkých pokrmů. Nejčastěji si jej lidé přidávají do ranních pokrmů, jako jsou kaše, smoothie, jogurty atd. Jíst se dá ale také jen tak, bez ničeho. Textura včelího pylu je křupavá a prášková. Přidat ji můžete do kávy místo sladidla nebo jím posypat chléb s máslem. Hodí se do salátů a salátových zálivek.

Zdroje info:

https://www.webmd.com/balance/bee-pollen-benefits-and-side-effects

https://www.planetorganic.com/blogs/how-to-guide/10-tips-on-how-to-use-bee-pollen

https://eliashoney.ca/blogs/news/benefits-of-bee-pollen-and-how-to-use-it

Foto: Pixabay