Doplňky zdraví, které jsou vhodné pro zdraví vašeho srdce

Srdce

Pro zdraví srdce je důležitá zdravá strava a dostatek pohybu. Pokud budete obě tyto podmínky splňovat, nepotřebujete žádné doplňky zdraví. V některých případech ale bohužel dochází k tomu, že ne vždycky zvládneme sníst tolik živin, kolik naše tělo potřebuje. Největší užitek z doplňků stravy mají jedinci, kteří mají dlouhodobě problémy s kardiovaskulárním zdravím (krevní tlak, cholesterol apod. – určitě by se před užíváním doplňků měli poradit se svým lékařem), ale také jedinci, kteří mají srdeční zdravotní problémy v rodinné anamnéze.

Omega-3 mastné kyseliny pro zdraví srdce

O omega-3 mastných kyselinách se v souvislosti se srdcem hovoří opravdu často. Důležité jsou zejména EPA a DHA, které jsou obsaženy v rybách. Pokud nejíte ryby alespoň jednou za týden, je vhodné užívat rybí tuk jako doplněk stravy. Pravidelná konzumace EPA a DHA snižuje krevní tlak, což je rizikový faktor pro vznik srdečního onemocnění. Vybírejte si takový rybí tuk, který je vyroben z udržitelných zdrojů a je testovaný na čistotu. Měl by poskytovat minimálně 500 mg (optimálně však 1000 až 1500 mg) EPA plus DHA.

Rybí tuk

Foto: Pixabay

Rostlinné steroly a stanoly

Jedná se o látky, které zahrnujeme mezi fytosteroly, bioaktivní sloučeniny strukturálně podobné cholesterolu. Pomáhají udržovat hladinu cholesterolu ve zdravém množství. Pravidelný příjem rostlinných sterolů a stanolů v množství 1,8 g denně významně snižuje celkovýé a LDL („špatný“) cholesterol během několika týdnů. Steroly a stanoly je možné najít jako doplňky stravy ve formě kapslí či tablet.

Koenzym Q

Koenzym Q, známý jako CoQ10, je nezbytný pro produkci buněčné energie a funguje také jako antioxidant. To znamená, že neutralizuje potenciálně škodlivé volné radikály v těle. Dokáže nás tak ochránit před mnohými nemocemi, včetně cukrovky 2. typu či rakoviny. Koenzym Q můžete koupit jako kapsle, gelové kapsle, tekutiny apod. vyberte si ten, který obsahuje ubiquinol a nabízí 100 až 200 mg.

Zdroje info:

https://www.mindbodygreen.com/articles/heart-supplements

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8413259/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22796122/

Foto: Pixabay