Chcete zhubnout? Ájurvéda tvrdí: Vstávat brzy ráno!

Štíhlá

Existuje jen málo žen, které by nechtěly zhubnout. Na postavě je vždycky co vylepšovat. Při hubnutí se samozřejmě nejvíce projeví to, co konzumujete, a to, kolik máte pohybu. Avšak to nejsou jediné faktory. Studie například ukázaly to, že mnohem efektivněji hubnou jedinci, kteří mají dostatek spánku, než ti, kteří spí denně méně hodin nebo mají dokonce spánku nedostatek. Takže dalším významným faktorem při hubnutí je dostatek spánku. A tím ještě nekončíme.

Zhubnout můžete díky brzkému vstávání

Princip toho, že díky časnému rannímu vstávání můžete zhubnout, je známý z indického učení ájurvédy. Podle tohoto konceptu nezáleží na tom, zda spíte 8 hodin denně, ale na tom, v kolik hodin budete spát a kdy se probudíte. Poslední fáze našeho vnitřních hodin (které mají stejně jako den 24 hodin) je od dvou do šesti hodin ráno. A právě toto je ono období, kdy bychom měli vstávat. Toto období je totiž podle ájurvédy obdobím pohybu. Pokud v tuto dobu spíte, máte tendenci hodně snít.

Spánek

Foto: Pixabay

Vstávání po 6:00

Ideálně bychom měli vstávat ještě před východem slunce, ideálně v 45 minutovém předstihu. V závislosti na tom to může být od 4:30 do 5:30. Je-li pro vás toto nemyslitelné, pak se snažte každý den vstávat alespoň před 6:00. Pokud vstáváte mezi 6:00 a 10:00 hodinou (což zřejmě dělá většina lidí), pak můžete mít pocit těžkosti i přesto, že jste spali více, než 8 hodin.

Brzké vstávání je prospěšné

Pokud začnete vstávat brzy ráno, můžete se podle ájurvédy těšit lepšímu tělesnému stavu. Pomáhá to například pro lepší náladu a stimulaci tělesných orgánů. Kromě toho to pomáhá při léčbě obezity, alergie, artritidy a dalších onemocnění. Brzký ranní čas je ideální pro cvičení, meditaci nebo třeba jógu. Když vstáváte brzy ráno, můžete tak mít více času na každodenní práci, což znamená mnohem méně prožitého stresu, což vede k dlouhověkosti. Ráno se také většina lidí nejlépe učí novým věcem.

Naučte se vstávat brzo

Vstávat brzy znamená naučit se chodit dříve spát. Před spaním si dejte jen lehkou večeři, aby váš organismus nebyl zatížen jejím dlouhým zpracováním. Taktéž vypijte půl sklenice vody. Do 22:00 vypněte všechny obrazovky (televize, mobil) a jděte spát. Budík si položte tak, abyste museli po jeho zazvonění vstát z postele, abyste ho vypnuli. Jakmile se probudíte, nevracejte se do postele. Svůj organismus lépe nastartujete, když si ráno umyjete obličej studenou vodou.

Zdroje info:

https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/health-news/morning-habits-that-can-help-you-lose-weight/photostory/91865269.cms

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/apr/13/get-up-earlier-lose-weight

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9031614/

https://www.practo.com/healthfeed/waking-up-early-helps-you-lose-weight-40558/post

Foto: Pixabay