Spánek nepřichází? Vyzkoušejte techniku 4-7-8 a usnete

Spánek

Bez ohledu na to, jak moc jste unavení, spánek stále nepřichází. Protože odpočinek je velmi důležitý, je dobré osvojit si techniku, která vám pomůže usnout. Stačí udělat tři věci a můžete usnout velice rychle. Nedostatek spánku vede k takovým zdravotním obtížím, jako je například cholesterol, obezita, vysoký krevní tlak, úzkost, deprese nebo rakovina. Kromě toho je nepříjemné, když se večer převalujete, zatímco tolik toužíte po spánku.

Technika pro spánek: 4-7-8

Jedná se o techniku, která pomáhá usnout lidem, a to už celá staletí. Byla vyvinutá v Indii a je to jakási forma meditace. Napomáhá uklidnit organismus, takže jej můžete použít nejenom před spaním, ale také v okamžiku, kdy se vás zmocňuje panika či deprese. Díky této technice zpomalíte dechovou frekvenci, což je důležité pro dosažení spánku. Navíc vdechujete velké množství kyslíku, což je zdravé. Tím, že myslíte na své dýchání, uvolňujete svou mysl od jiných myšlenek.

Spát

Foto: Pexels

Správné dýchání vás uklidní

Lehněte si na záda a ruce položte volně podél těla. Měli byste být na klidném a tichém místě. Během cvičení položte špičku jazyka na oblast tkáně nad horními zuby – budete totiž vydechovat ústy právě přes jazyk. Postupujte následovně:

  1. Zcela vydechněte.
  2. Zavřete ústa a nadechujte se nosem. Měli byste napočítat do čtyř.
  3. Počítejte dál, avšak s tím, že od 4 do 7 zadržíte dech.
  4. Jakmile napočítáte do osmi, pomalu vydechujte. Výdech provádíme přes jazyk, což by mělo způsobit pomalý výdech.
  5. Opakujte třikrát.

Spánek a metoda 4-7-1

Výzkum tuto metodu sledoval. Ukázalo se, že po třech cyklech cvičení sice nemusíte usnout, ale dojde ke zpomalení dýchání – je podobné jako při spánku. Taktéž mysl dané osoby je klidnější a připravenější na spánek. Srdeční tep je pomalejší. Avšak je zapotřebí ještě dalších výzkumů, které by tuto metodu skutečně potvrdily jako účinný nástroj pro navození spánku.

Zdroje info:

https://www.zdravestravovani.eu/technika-jak-usnout/?utm_source=pzfb&utm_medium=pzfb&utm_id=pzfb&fbclid=IwAR2E0q2ifsF1RwEr6OuRn8zPD_9m_v9CPvWhT9oO4bneP7vBOACWN7IOX5o

https://www.healthline.com/health/4-7-8-breathing

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK19961/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9277512/

Foto: Pexels