Snění očima vědců: Proč podle nich někteří lidi nesní

Spát

Snění je něco, co je doposud nepříliš dobře prozkoumané. Sny se mají zdát každému. Co ale, když už jste několik dní nesnili? Snění je neurobiologický proces, podobně jako myšlení. Nevíme přesně, k čemu sny jsou, nebo proč k nim vůbec dochází, někteří vědci ale mají své (zatím nepodložené) teorie:

  • Michael J. Breuse tvrdí, že snění je způsob, jakým náš mozek zpracovává a ukládá data. Jedním z účelů snění je přesun informací z krátkodobé do dlouhodobé paměti.
  • Leslie Ellis tvrdí, že ve snění vytahujeme emocionálně silné zážitky z prožitého dne a vetkáváme je do stávajících vzpomínek či nového příběhu.

Snění není pro každého?

Ve skutečnosti sní každý. Pokud máte pocit, že ne, nejste pouze schopni si své sny zapamatovat. Většina nočního snění probíhá v průběhu REM spánku nebo ve fázi spánku s rychlými pohyby očí. Asi 80 % REM spánku strávíme sněním. Ti, kteří tvrdí, že nesní, si sny pouze nepamatují. Dochází totiž k tomu, že výkonná funkce v jejich mozku vymaže to, co je v jejich hlavě. To se může stát po nepřirozeném probuzení (alarm, pes, dítě).

Spát

Foto: Pexels

Projevují se emoce ve spánku?

Léky, úzkost, bolesti nebo deprese snižují množství REM spánku, takže dochází k tomu, že člověk méně sní. Na REM spánek má negativní dopad také alkohol a kofein. Sny jsou přitom velmi důležité. Některé si nepamatujeme proto, že jsme v nich zpracovávali nepříjemné emoce a jsou pro nás děsivé. Nesmít je ale špatné znamení. Neplatí přitom, že náš spánek je méně kvalitní nebo špatný, když si sny nepamatujeme.

Co dělat, abychom si sny pamatovali?

Sny jsou možností, jak můžeme zažít nemožné a překonávat různá omezení. Abyste si své sny zapamatovali, můžete si trochu pomoci. Zde jsou způsoby, jak na to:

  • Vstávejte každý den ve stejnou dobu. Váš mozek tak bude vědět, kdy se probudit z REM spánku, takže nedojde ke „ztrátě“ informací.
  • Věnujte snům více pozornosti. Zaznamenávejte si je ve chvíli probuzení například do deníku. Díky tomu posílíte svou paměť.
  • Zkuste po probuzení chvíli nehybně ležet.

Zdroje info:

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnhum.2020.00259/full

https://www.mindbodygreen.com/articles/why-dont-i-dream

Foto: Pexels