Sérologický konflikt a těhotenství: jakou roli hraje Rh faktor

Novorozenec

Sérologický konflikt je důsledkem nekompatibility Rh antigenu krevních skupin u matky a jejího dítěte. K tomuto může dojít, když do krve matky poprvé vstoupilo malé množství krve dítěte. Těhotenský sérologický konflikt je potenciálně závažné onemocnění, při kterém dochází k destrukci a rozpadu červených krvinek plodu, což může vést k hemolytickému onemocnění novorozence.

Příčina vzniku

Bezprostřední příčinou sérologického konfliktu jsou mateřské protilátky IgG, které procházejí placentou a rozpoznávají krevní buňky dítěte jako cizí. Příčinou tohoto nebezpečného jevu je nekompatibilita krevních skupin (Rh faktor) mezi matkou a plodem. Masivní rozpad fetálních erytrocytů může vést k vážným poruchám vývoje dítěte nebo dokonce k jeho smrti. Obvykle se jedná o druhé nebo následné těhotenství.

Krevní skupiny

Krevní skupiny: Zdroj obrázku Pixabay.com

Sérologický konflikt a první těhotenství

Placenta tvoří bariéru mezi matkou a dítětem, takže během normálního těhotenství by bílé krvinky matky neměly pronikat do krve dítěte. Pokud je integrita placentární bariéry udržována po celou dobu těhotenství, lymfocyty nepřijdou do styku s krví dítěte až do porodu, a proto nemají šanci rozpoznat bílkoviny dítěte jako cizí. Pro senzibilizaci lymfocytů však stačí smíchat asi 2 ml krve. Tato situace nastává během porodu. Buňky matky poté poprvé přicházejí do styku s krví dítěte, rozpoznávají nový antigen Rh + a začínají proti němu vytvářet protilátky. Mobilizace lymfocytů a tvorba protilátek nějakou dobu trvá, takže dítě narozené z tohoto těhotenství je v bezpečí.

Sérologický konflikt a další těhotenství

Komplikace se však mohou objevit během druhého a následného těhotenství, protože matka (Rh -) již v té době produkovala dostatečné množství IgG protilátek proti Rh + volně procházející placentou. V těchto situacích mohlo dojít ke smíchání krve matky a plodu:

  • porod,
  • potrat (umělý nebo přirozený),
  • mimoděložní těhotenství,
  • gynekologické procedury prováděné během těhotenství,
  • krvácení mezi těhotenstvími.

Příznaky hemolytické choroby u novorozenců

Mezi hlavní příznaky patří:

  • Žloutenka u novorozence, která se objeví krátce po narození. Hemoglobin uvolňovaný z poškozených krevních buněk dítěte produkuje bilirubin, který způsobuje žloutenku, a ve vyšších koncentracích se může hromadit ve vyvíjejícím se mozku a způsobit závažné psychofyzické poškození nebo dokonce smrt.
  • Anémie. V důsledku rozpadu krevních buněk se jejich počet významně snižuje, což vede ke zhoršení jejich funkce, kterou je transport kyslíku. To může vést k selhání srdce a dýchání.
  • Generalizovaný otok plodu způsobený poruchami krevního oběhu, zvětšení sleziny a jater. V důsledku progresivní anémie může plod aktivovat další (kromě kostní dřeně) místa produkce krevních buněk, jako jsou játra nebo slezina.

Akutní hemolýza je život ohrožující stav. Děti, které dokážou přežít, jsou postiženy vážnými poruchami duševního, neurologického a fyzického vývoje. V méně závažných případech může mírná anémie přetrvávat až 7 týdnů po porodu, a pokud není závažná, nezpůsobuje závažné komplikace.

Novorozenec: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com