S některými jednorázovými plastovými výrobky se rozloučíme. Vláda schválila zákon

Smutný je pohled na plasty v mořích. A nejen tam. I do české přírody je někteří návštěvníci přinesou a zanechají tam svému osudu. Asi je jim jedno, že tam zůstává po nich nepořádek, anebo nejsou zvyklí po sobě uklízet. Kdoví, jak to vypadá u nich doma. K otázce plastů v životním prostředí Evropská unie vyjádřila jasné stanovisko: Musíme je omezit. A koná i naše vláda.

Nový zákon o plastových výrobcích

V pondělí 25. ledna vláda schválila návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové výrobky a upravuje i povinnosti jejich výrobců. Cílem je omezit plastový odpad v mořích a oceánech, jenž má negativní dopad na ekosystémy a lidské zdraví. Podmínkou pro zákaz určitého druhu produktu je cenová dostupnost jeho udržitelnější alternativy.

Uchošťoury ani plastové příbory už nebudou

Rozloučit se tak budeme muset s jednorázovými plastovými příbory, brčky, vatovými tyčinkami, nápojovými kelímky či tyčkami k uchycení balónků. Důvod je jasný. Jedná o výrobky, které přírodu nejvíce zbytečně znečišťují. Ročně se tak díky zákazu ušetří až miliony kusů plastových produktů.

Návrh zákona současně umožňuje výrobcům doprodat naskladněné zásoby tím, že stanovuje termín, dokdy je možné tyto výrobky prodávat. U vybraných produktů to bude červenec letošního roku, úplný zákaz pak bude platit o rok později.

Vatové tyčinky. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kam s nimi

Další opatření se bude týkat také povinnosti výrobců uvádět u některých produktů, jak se jich správně zbavit, případně upozornit na dostupnost opakované použitelné alternativy, jež je ekologičtější. Dotkne se to zejména vlhčených výrobků, tabákových výrobků s filtry, tamponů nebo hygienických vložek. Dále bude pro plastové nádoby do 3 litrů platit, že víčko budou muset mít připevněné k výrobku.

Největšími znečišťovateli planety plastem patří firmy Coca-Cola, Pepsi a Nestlé. Jejich plastové láhve jsou nejčastějším odpadem na plážích nebo v moři. A nejen tam, našly se i na opuštěných místech. Bohužel se mikroplasty objevily již i v pitné vodě, kterou pijeme. Navrhovaný zákon bude tedy jen ku prospěchu věci.

Znečištěné mořské pobřeží. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.