Lipový květ

Lipový květ součástí vaší lékárničky: účinný na spoustu nemocí

Lipový květ se používal celá staletí jako lék na bolesti hlavy, zápal plic, bolest v krku, bronchiální astma, revmatismus, parotitidu, urolitiázu, nefritidu, krvácení, neplodnost, neurózy, křeče, epilepsii. Čerstvé pupeny a listy se používají na kožní vředy, mastitidu. Také dnes si z lipového květu stále ještě připravujeme účinný čaj, který nás ochrání před celou spoustou nemocí. Níže nabízíme několik receptů, které si z lípy můžete připravit na různé neduhy.

Směs pro uklidnění nervů

Na odměření jednotlivých přísad si připravte lžíci nebo malou skleničku, podle toho, jaké množství bylinek máte a kolik směsi si chcete připravit. Smíchejte dva objemové díly lipového květu, čtyři díly listů a květů šípku a čtyři díly květů a listů meduňky. Z připravené směsi odeberte jednu lžíci a zalijte ji 200 ml horké vody. Nechte 10 minut odstát a poté sceďte. Pijte nejlépe před spaním.

Lipový květ

Lipový květ: Zdroj obrázku Pixabay.com

Směs v případě nervových onemocnění

Nasbírejte si 2 kg čerstvých lipových květů. Ty je potřeba rozdrtit. Zalijte je 6 l studené vody a nechte den odstát. Druhý den přiveďte k varu a vařte 10 až 15 minut. Var by neměl být přímo zběsilý, postačí drobné pobublávání. Tuto horkou směs nalijte do lázně s teplou vodou a ležte v ní po dobu 15 až 20 minut. Tuto proceduru je potřeba opakovat každý druhý den – celkem je potřeba 10 koupelí.

Směs pro onemocnění horních cest dýchacích

Připravte si 1 díl lipové kůry, 2 díly dubové kůry, 2 díly lipových květů a 3 díly heřmánku. Tyto složky pořádně promíchejte. Poté z nich odeberte jednu lžíci, kterou zalijete 200 ml horké vody. Směs přiveďte k varu a vařte asi 5 minut na mírném plameni. Sceďte a užívejte jednu až dvě lžičky tohoto vývaru jako kloktadlo každou hodinu – dokud se váš stav nezlepší.

Směs na rýmu a kašel

Rozemelte a promíchejte stejné objemové díly lipového květu, prvosenky a jitrocele. Z této směsi odeberte jednu lžíci a zalijte ji 200 ml horké vody. Nechte 30 minut odstát a poté sceďte. Pijte asi 70 ml třikrát denně.

Směs na angínu, zánět dásní, stomatitidu

Smíchejte 3 lžíce heřmánkových květů a 2 lžíce lipového květu. Pořádně promíchejte a dejte tuto směs do hrnku. Přidejte 1 lžíci nasekaných listů aloe vera a zalijte 200 ml horké vody. Po dvaceti minutách přeceďte přes gázu nebo jemné plátno. Tuto směs kloktejte teplou pětkrát až sedmkrát denně.

Lipový květ: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *