Rýmovník: Nezahazujte jeho účinky, může mít velkou moc

Rýmovník

Česky je to řimbaba, slovensky nádchovník. Zkuste jeho účinky a připravte si pro sebe sirup, čaj nebo tinkturu. Možná to zní trochu jednoduše, ale koneckonců je to opravdu velmi jednoduché. Rýmovník je pokojová rostlina, která oživí atmosféru krásnou vůní srovnatelnou s mátou, citronovou emulgací nebo eukalyptem – nebo všemi třemi najednou.

Poznejte se s rýmovníkem

Tuto léčivou rostlinu najdete i pod latinským názvem plectranthus. Stejně jako u jiných rostlin se setkáte s několika druhy. Podle všeho existuje 350 různých druhů. V každém případě jsou zdravotní účinky u všech druhů stejné. V místnosti, kde se nachází, se dá lépe odpočívat, protože oleje obsažené v této rostlině stabilně oživují vzduch.

Jak jej správně pěstovat

V případě, že chcete mít doma tuto bylinku, budete si moci zakoupit již předpěstovanou. Kromě toho si ji můžete snadno vypěstovat pomocí řízků. Ten zakořeňte ve vodě a poté jej zasaďte do květináče s propustnou, jemnou písčitou půdou. Tato bylina roste velmi rychle, takže může vyrůst hodně do výšky. Soustavným zastřiháváním ji budete moci vytvarovat do bohatého keře. Bylince dejte dostatek prostoru pro růst nových výhonků. Rýmovník je nenáročná, rychle rostoucí pokojová rostlina, která potřebuje zálivku jednou za týden až dva.

Jak rostlinku využívat?

Pokud máte doma rozvětvenou rostlinu, utrhněte si pár lístků na čaj. Chuťově není příliš o co stát, ale s kapkou medu je srovnatelný s mátovým nebo citronovým čajem. Čaj vařte z nových lístků, protože povrch listů je hustý a vodnatý, s drobnými jemnými chloupky na povrchu.

Vyzkoušejte si vyrobit sirup

Po prochladnutí využijte sirup, jehož příprava je stejná jako například výroba sirupu ze smrkových výhonků. Základem jsou listy, cukr a citronové plátky. Aromatickou silici lze vylepšit v případě, že lístky trochu rozmělníte mezi prsty nebo v hmoždíři. Všechny přísady se navrství do čisté sklenice, která se uzavře a nechá se stát na slunném místě až dva týdny. Sirup se přecedí přes síto.

Rýmovník 2
Foto: Wikimedia commons, TNSE prabhakar SLM , https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%E0%AE%95%E0%AE%B1%E0%AF%8D%E0%AE%AA%E0%AF%82%E0%AE%B0%E0%AE%B5%E0%AE%B2%E0%AF%8D%E0%AE%B2%E0%AE%BF.jpg#/media/File:%E0%AE%95%E0%AE%B1%E0%AF%8D%E0%AE%AA%E0%AF%82%E0%AE%B0%E0%AE%B5%E0%AE%B2%E0%AF%8D%E0%AE%B2%E0%AE%BF.jpg

Proti rýmě si můžete připravit vařenou formu: do hrnce vložíte 25 až 30 listů, včetně oloupaného a nakrájeného pomeranče a citronu, a zalijete je litrem horké vody. Sirup nechte stát do druhého dne. V té chvíli vše scedíme, přidáme kilogram cukru a vaříme do potřebné hustoty. Ještě horký jej nalijte do připravených čistých sklenic.

Nosní sprej

Rozdrťte deset listů rostliny v hmoždíři se lžičkou mořské soli a zalijte půl litrem horké vody. Přikryjte a nechte deset minut louhovat. Směs přeceďte přes husté plátno, nechte ji zcela vychladnout a nalijte ji do lahviček na rozprašování. Pokud se přikláníte ke kapkám, přidejte do vychladlé směsi lžíci glycerinu – má zvlhčující účinek a kapky budou působit příjemněji. Hotový sprej/kapky skladujte v chladu a před každým použitím lahvičkou zatřepejte.

Na drobná poranění a pro aromaterapii

Rýmovník je opravdu všestranný, a proto může nabídnout pomoc při drobných poraněních a zánětech kůže. Několik lístků zalijte převařenou vodu, poněkud vychlazenou. Pak jí omývejte rány a ekzematickou pokožku. Zbytek výluhu lze využít v rámci léčby založené na vůni.

Zdroje info: pestujeme.cz, irecepty.cz

Náhledové foto: Pixabay