Pštrosí vejce: jsou velmi podobná slepičím, jen větší

Pštrosí vejce

Vzhledem k tomu, že pštros nepatří mezi původní zvířata Evropy, nejsou jejich vejce tolik rozšířená. V České republice vedou slepičí vejce, po nich křepelčí a kachní. Pštrosí vejce jsou největší na světě. Váží asi 1,5 kg, což znamená, že jsou asi třicetkrát větší, než slepičí vejce. Také jsou asi desetkrát tvrdší. Pokud mají vejce namodralou barvu, nejedná se o pštrosí vejce, ale o vejce emu. Takové vejce je menší (asi 400 g).

Pštrosí vejce vs. slepičí

Pštrosi kladou svá vejce od začátku března do konce srpna, z čehož plyne, že nejsou dostupná poo celý rok. Za těchto šest měsíců snese pštros 50 až 80 vajec. Nutriční hodnotou se příliš neliší od slepičích vajec. Obsahuje shodně 143 kcal a 12,5 g bílkovin na 100 g vajec. O něco tučnější jsou slepičí vejce (9,96 g tuku vs. 9,6 g tuku v pštrosím vejci). Sacharidů má méně pštrosí vejce (0,7 g vs. 0,96 g). Cholesterol obsahuje pštrosí vejce 372 mg, slepičí 411 mg. Žloutek obou vajec tvoří přibližně 1/3 hmotnosti vejce.

Pštrosí vejce

Foto: Pixabay

Použití pštrosího vejce

Na jedno pštrosí vejce vychází asi 30 slepičích. To znamená, že je vhodné zejména na přípravu většího množství pokrmů. Problém může nastat už při samotném rozbíjení vejce. Je mnohem tvrdší, než slepičí. Budete potřebovat kladivo či jiný těžký nástroj. Někteří k tomuto účelu používají vrtačku či ostré dláto. Používat se dá do stejných receptů, jako klasické slepičí vejce. Chutnají velice podobně. Pokud chcete pštrosí vejce natvrdo, vařte jej asi 50 minut.

Skladování vajec

Při pokojové teplotě vydrží pštrosí vejce až 30 dní. V lednici pak klidně 6 měsíců. Skořápka ale musí být neporušená. Jakmile dojde k jejímu poškození, je třeba vejce spotřebovat do dvou dnů. Barva i vůně musí zůstat stejná, jako po rozbití, jinak hrozí, že je vejce zkažené. Pštrosí vejce nejčastěji koupíme na pštrosí farmě, kde si můžeme pořídit také zdravé pštrosí maso, skořápku z vejce (k dekorativním účelům), kůži, kosti, šlachy. Jedno stojí okolo 500 Kč.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/jajka-strusie/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29934406/

Foto: Pixabay