I se stomií se dá žít. Jen je zapotřebí řádná hygiena

Stomie

Stomie je označení pro uměle vytvořený vývod trávicí soustavy nebo močové trubice, kterým je dutý orgán vyveden ven břišní stěnou. Lékaři se k tomuto řešení uchylují častěji jako ke konečnému řešení, obvykle v případě rakoviny nebo chronické střevní infekce. Přestože se to pacientům na začátku nezdá, skutečně se stomií mohou žít plnohodnotný život. V každém případě je třeba dodržovat některá pravidla.

Navzdory tomu, že slovo stomie vyvolává u řady jedinců negativní pocity, jde často o jediný způsob záchrany života pacienta. V mnoha případech jde o léčebnou strategii, která může pacientovi ušetřit život. Pravdu o tom, že je nutná stomie, si každý rok vyslechne přibližně 1 000 osob. Pacientovi reakce jsou neustále stejné. Strach, hrůza a pocit, že jejich život nadobro skončil. Pravdou je, že se stomií je skutečně možné žít téměř plnohodnotný život.

Stomie

Stomie je umělý vývod dutých orgánů, jako jsou trávicí cesty nebo močová trubice, ven skrze břišní dutinu. V případě stomie střeva, která je běžnější, slouží tímto způsobem jako krátkodobá nebo trvalá náhrada konečníku a zaručuje odchod stolice a plynů z těla ven. Je založena na kterékoli části tlustého a tenkého střeva a od normálního vývodu, konečníku, se liší tím, že odchod stolice nelze ovládat. Z tohoto důvodu je zásadní překrýt vývod speciálními sběrnými nepropustnými sáčky.

Jak správně pečovat o stomii?

Pro stomiky je zvýšená hygiena samozřejmostí. Je nezbytné udržovat vývod v čistotě a používat k péči o něj speciální přípravky. Pacienti by se navíc měli přiklonit ke sprchování místo koupání, které je mnohem méně hygienické. Základem péče o stomii je v tomto okamžiku pečlivost a šetrnost. Poškození kůže v okolí vývodu může způsobit skutečné komplikace, které by vyžadovaly operaci nebo dokonce přemístění stomie jinam v břišní stěně.

K vyprázdnění sáčku je neustále nutné používat odstraňovač lepidla. Po jeho použití omyjte oblast nedráždivým mýdlem a jemně osušte ručníkem. Nikdy však kůži netřete! V tomto okamžiku naneste na suchou pokožku ochranný film, abyste chránili a zlepšili přilnavost pokožky. Uchycení lze navíc zlepšit tím, že pro začátek polštářek zahřejete rukama nebo fénem. Zkontrolujte tvar a velikost otvoru podložky a po odstranění ochranné fólie přitiskněte ji k břišní stěně.

Stomie 2
Foto: Wikimedia commons, Eric Polsinelli (VeganOstomy), https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ostomy_wafer_being_worn_by_an_ileostomy_patient.jpg#/media/File:Ostomy_wafer_being_worn_by_an_ileostomy_patient.jpg

Přilepení polštářku nebo celého sáčku se doporučuje po nadechnutí a následném zadržení dechu, kdy je břišní stěna nejpevnější. V případě dvojího systému by měl být na začátku přilepen polštářek a poté připojen sáček. V tomto okamžiku přitiskněte celý systém k břišní stěně rukama na jednu nebo dvě minuty.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8565109/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5689233/

Náhledové foto: Wikimedia commons, Gadogado123, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Urostoma_and_flange.jpg#/media/File:Urostoma_and_flange.jpg